Pondelok 21. septembra. Meniny má Matúš

Predaj nových áut pokračoval aj máji v prudkom poklese

Ostatné správy 17.06.2020 | 15:03 0 Komentárov

Predaj nových áut v EÚ aj v máji medziročne klesal. Oproti aprílu však došlo k miernemu zlepšeniu. Kým vo štvrtom mesiaci sa predaj prepadol o 78 percent, o mesiac neskôr to bolo o 52 percent.

V máji sa v EÚ predalo 1 217 259 nových áut. Je to o 52 percent menej ako v rovnakom období vlaňajška. Celkovo za prvých päť mesiacov roka predstavuje pokles 42 percenta. Údaje zverejnilo Európske združenie výrobcov automobilov.

Každý z 27 členských štátov únie vykázal v máji dvojciferný percentuálny poklese predaja nových áut. Najhoršie na tom bolo s mínus 76 percentami Chorvátsko, nasledované Španielskom (73 %) a Írskom (72%)

Naopak najmenší medziročný pokles vykázal Cypus (29%) a Slovinsko (31%).

Z prudkom poklese pokračovalo v máji aj Slovensko. Predaj sa tu prepadol o 58 percent, čo je len niečo menej ako v apríli (62%). Celoeurópske čísla sa tak medzimesačne zlepšili o poznanie viac ako na Slovensku.

Oslabený predaj vytvára pre európsku ekonomiku niekoľko problémov. Nízky odbyt znemožňuje fabrikám prítomným aj na Slovensku naplno sa rozbehnúť. Aj to, čo vyrobia, končí na skladoch. A na predaj automobilov je naviazaných množstvo služieb, vrátane poistenia, lízingu, či úverov.

Odborníci odhadujú, že zásoby nepredaných áut v autosalónoch sú najmenej o 30 percent vyššie ako bežný stav.

Vlády európskych štátov a aj Európska komisia sa snažia rozbehnúť ekonomiku. Žiaden z programov však nie je zameraný predaj tradičných automobilov. Zvýhodňuje sa len predaj elektromobilov, alebo hybridov, ktorých je však na trhu menšina.

Ak sa to nezmení, budú musieť predajcovia počkať s novými objednávkami od výrobcov až na prirodzené obnovenie dôvery spotrebiteľov, čo by pomohlo naštartovať dopyt po tovaroch dlhodobej spotreby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial