Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Predaj nových áut vykazuje za september prvé známky oživenia

Ostatné správy 16.10.2020 | 11:33 0 Komentárov

Predaj nových áut v Európe vzrástol v septembri po prvýkrát v tomto roku o 3,1 percenta. Rast však bol veľmi selektívny, len na niektorých trhoch.

Európsky automobilový trh vykazuje prvé známky oživenia, čo môže signálom zotavujúcej sa ekonomiky. Registrácie nových vozidiel sa v Európskej únii v septembri medziročne zvýšili o 3,1 percenta a dosiahli 933 987 kusov. Informovalo o tom Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

K rastu však došlo len na niektorých trhoch, kým iné trhy ďalej klesali. Predaj sa zvýšil v Taliansku, kde počet registrácií stúpol o 9,5 percenta. Rovnako tak v Nemecku došlo k nárastu o 8,4 percenta. Na druhej strane Španielsko zaznamenalo medziročný pokles o 13,5 percenta a Francúzsko o tri percentá. Počet predaných áut klesol aj vo Veľkej Británii.

Za prvých deväť mesiacov tohto roka klesol dopyt po nových autách dovedna o 29 percent. Bolo zaregistrovaných zhruba sedem miliónov kusov áut. Ako uviedlo automobilové združenie ACEA, ochorenie COVID-19 má európsky automobilový trh stále veľký vplyv.

Selektívne sa vyvíjal aj predaj jednotlivých značiek. Koncern Volkswagen zaznamenal nárast predaja v septembri o 14,4 percenta a značka Renault o 8,1 percenta. Na druhej strane skupina PSA (Peugeot a Citroen) hlási pokles o 14,1 percenta. Nezotavili sa ani luxusné značky. Odbyt áut BMW sa znížil o 11,9 percenta a skupiny Daimler o 7,7 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial