Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Predal sa najväčší bezchybný diamant v histórii

Investície 16.11.2017 | 15:30 0 Komentárov

Aukčná sieň Christie´s vydražila v Ženeve diamant, ktorý sa farbou a čistotou radí do skupiny najdokonalejších diamantov na svete. Záujemca za 163-karátový (32,6 gramov) kameň zasadený v štýlovom náhrdelníku s menšími diamantmi a smaragdami zaplatil bez započítania poplatkov a daní v prepočte za 28,7 milióna eur.

Diamant bol nájdený v Angole

Nikdy predtým sa v histórii nedražil tak veľký diamant tejto kvalitatívne najvyššej kategórii. Kameň bol podľa aukčnej siene Christie´s vo svojej nespracovanej podobe (404,2 karátu) najväčším diamantom, ktorý bol kedy nájdený v africkej Angole a zároveň 27. najväčším nájdeným bielym diamantom na svete. Diamant, v surovom stave pomenovaný ako 4 de Fevereiro, má najvyššie možné hodnotenie ohľadom farby (D) aj čistoty (flawless – bezchybný). Zároveň patrí do raritnej skupiny IIa, do ktorej sa radia len 2% nájdených diamantov.

Kamene s týmto označením neobsahujú prímesi dusíka ani bóru. Diamant bol objavený vo februári 2016. Na šesťmesačnom podrobnom skúmaní a brúsenie v New Yorku spolupracovalo 10 renomovaných odborníkov na čele s osemdesiatročným Benom Greenom, ktorý je podľa Christie´s považovaný za najlepšieho brúsiča diamantov na svete. Ako spôsob spracovania bol zvolený brus, ktorému sa hovorí emerald. Švajčiarske klenotníctvo de Grisogono, ktoré kameň predávalo, ho pred aukciou vystavovalo ako súčasť náhrdelníka aj ako súčasť náramku.

Rast ceny diamantov

„Ceny diamantov s najvyšším hodnotením farby a čistoty o váhe 3 až 4 karátov vzrástli za uplynulých desať rokov o 60 percent. Vydražený diamant má ale výnimočných 163 karátov, čo znamená, že rast ceny bude oveľa rýchlejší,“ uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *