Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Predčasné voľby môžu načas zlepšiť tureckú ekonomiku

Ostatné správy 19.04.2018 | 15:24 0 Komentárov

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan včera oznámil konanie predčasných prezidentských a parlamentných volieb 24. júna, teda viac ako o rok skôr oproti plánovanému termínu v novembri 2019. Turecko sa tak zaradilo na dlhý zoznam rozvíjajúcich sa krajín, v ktorých sa budú tento rok konať voľby.

Pri voľbách samotných by malo len malú pravdepodobnosť staviť si proti víťazstvu súčasného prezidenta R. T. Erdogana. Ten za 15 rokov vo funkcii dokázal, že je majster v „čítaní“ domácej politickej nálady. Rozhodnutím o predčasných voľbách dokázal, že on a jeho strana AKP veria, že dostanú dostatočnú podporu potrebnú k víťazstvu. To z pohľadu investorov znižuje trhové riziko.

No problémov je v tureckej ekonomike mnoho. Sú dobre známe a nestratia sa za jednu noc. Voľby ich nedokážu vyriešiť, no možno ich dokážu aspoň načas utlmiť.

Rozhodnutie o predčasných voľbách samé o sebe nie je prekvapením, pretože turecký prezident už nedávno populisticky otvoril otázku podpory ekonomiky a tvorby nových pracovných miest. Zároveň je tu podpora zo strany politikov s nacionalistickou a patriotickou rétorikou.

V skutočnosti by však rozvojové plány ešte viac zhoršili dobre známe problémy Turecka. Napríklad jeho prehrievajúcu sa ekonomiku, vysokú infláciu, vysoký deficit bežného účtu platobnej bilancie a vysoké nároky na financovanie krajiny úvermi zo zahraničia. Tieto faktory spolu s neprimeranými úrokovými sadzbami, nízkymi rezervami cudzích mien, nezdravo vysokej expozícii voči rastúcim cenám energií a početným slovným potýčkam vlády so západnými krajinami vytvorili z Turecka nevhodné miesto pre investorov.

Prvotný dojem z predčasných volieb môže byť obava z rastu politickej neistoty, čo môže turecké inštitúcie donútiť ešte viac stlačiť pedál monetárnej a fiškálnej politiky. Na druhej strane môže konanie predčasných volieb motivovať tureckú vládu k zabezpečeniu menovej stability v predvolebnom čase. Turecká centrálna banka (CBRT) by tak mohla dostať voľnú ruku pri opatreniach potrebných k zníženiu volatility tureckej líry.

Pokračujúce znehodnotenie meny by totiž negatívne ovplyvnilo správanie voličov a mohlo by ohroziť Erdoganov plán na víťazstvo. Ekonomické prostredie je mimochodom podobné situácii v roku 2017, keď sa v apríli v krajine konalo referendum o reforme ústavy. Regulátori vtedy neumožnili líre sa oslabovať a CBRT agresívne zvýšila svoje sadzby. Vnímame teda oznámenie o konaní predčasných volieb ako priznanie vlády, že krajina potrebuje čo najskôr prísnejšiu monetárnu a fiškálnu politiku. Zvýšenie sadzieb, možno o 50 bázických bodov, môže prísť už na najbližšom zasadnutí komisie Tureckej centrálnej banky 25. apríla.

Toto obdobie relatívne stabilnej meny a pragmatického prístupu CBRT môže vytvoriť taktickú a krátkodobú príležitosť pre investície do dlhopisov. Bude to pravdepodobne znamenať prílev nového kapitálu na trhy. Výnosy tureckých vládnych dlhopisov sú dnes extrémne vysoké. Pri desaťročných dlhopisoch je to až 12,50 percenta. Turecká líra sa za posledných šesť mesiacov znehodnotila o 20 percent. Trhy teda špekulujú o poklese cien aktív na tureckých finančných trhoch.

Podobné je to aj s vládnymi dlhopismi denominovanými v amerických dolárov. Desaťročné majú rating Ba2/BB/BB+ a v súčasnosti sa predávajú s výnosom šesť percent. Tento výnos je porovnateľný s inými rozvojovými krajinami s ratingom B, teda nižším, a to aj napriek vyššej kvalite a dlhodobej histórii, ktorá dosvedčuje ochotu a vôľu tureckej vlády platiť svoje zahraničné dlhy.

Paul Greer, portfólio manager spoločnosti Fidelity International

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *