Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Predložené návrhy veriteľom Grécka nestačia

Grécko začína nové kolo rokovaní. Gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa a jeho tím čaká vo štvrtok vyjednávanie s vedúcimi predstaviteľmi veriteľov: Európske komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu. Stredajšie rokovania hoci trvali do noci k ničomu neviedli.

Dráma trvajúca päť mesiacov tak stále neprichádza k rozuzleniu. Opona pritom padá už na budúci týždeň, keď do utorka musí Grécko zaplatiť 1,6 mld. eur, ktoré nemá.

Problémové sú totiž stále reformy a škrty, ktoré by mala krajina urobiť. Ľavicová vláda sa tomu ale bráni. Podľa najnovších informácií síce už súhlasila napríklad so zvýšením daní, alebo predĺžením veku odchodu do dôchodku, no veritelia požadujú ďalšie škrty na strane verejných a prísľub zavedenia dôchodkovej reformy. Lídri zadlženej krajiny sa však tomu bránia. Bolo by to v rozpore so sľubmi, ktoré dali voličom pred voľbami.

Na domácej scéne sa situácia pritom dramaticky mení. V uplynulých dňoch prebehlo niekoľko demonštrácií za zachovanie účasti v eurozóne. Za reformy je aktuálne už relevantná časť verejnej mienky. Biznis sféra upozorňuje, že odchod od eura by mal pre krajinu ďalekosiahle následky.

Na koni je naopak únia, podľa ktorej by odchod Grécka už neznamenal zásadné poškodenie európskych financií, čo hrozilo ešte pred štyrmi rokmi. Určitý negatívny dopad na eurozónu a finančné trhy je ale pravdepodobný.

Dosiahnutie dohody a splatenie aktuálnej splátky dlhu by Aténam odblokovalo ďalších 7,2 miliardy eur, ktoré jej zostávajú z už schváleného záchranného balíku. Ozývajú sa však hlasy, že Grécko i v tom prípade, bude potrebovať ďalšiu pomoc a na rad by tak prišil už tretí záchranný balík.

A. Tsipras na sociálnej sieti Twitter napísal, že inštitúcie nemajú záujem o dohodu alebo že podporujú nejaké „špecifické záujmy“. Odvolal sa pritom na podľa neho dvojitý meter v prípade Španielska a Portugalska. 

Zdroj: AP

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *