Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Predstavitelia najväčších firiem sú optimistickejší ako v septembri

V nasledujúcich šiestich mesiacoch očakáva aspoň čiastočné zlepšenie ekonomických podmienok v krajine 36% spoločností, zatiaľ čo v septembri to bolo len 23%. Podľa tretiny opýtaných sa podnikateľské prostredie nezmení, pričom pesimizmus prevláda u viac ako tretiny podnikateľov.

Podľa Indexu podnikateľského očakávania (BSI) spoločnosti Deloitte sa u predstaviteľov spoločností na Slovensku ale i v strednej Európe začínajú prejavovať prvé známky optimizmu, ktoré prichádzajú najmä zo západnej Európy. Celkovo však stále prevláda opatrnosť a v mnohých oblastiach i neistota, mnohé spoločnosti stále nevedia, aké opatrenia prijať.

Pri výhľade finančnej kondície spoločností ubudlo tých, ktorí očakávali pozitívny vývoj, z takmer 57 % na okolo 47 % opýtaných. Názor na dostupnosť úverov sa podstatne nezmenil, aj keď väčšina šéfov najväčších slovenských firiem vidí i na ďalej pôžičky od bánk ako dostupné . Bez veľkých zmien a s prevahou pozitívneho hodnotenia zostáva tiež výhľad firiem na lehoty pre platby od ich dlžníkov.

Spomedzi ostatných krajín v hodnotení BSI boli najoptimistickejší podnikatelia v Poľsku, kde zlepšenie očakáva 74 % firiem. Naopak pesimizmus prevládala najviac v Chorvátsku, kde aj napriek zlepšeniu v porovnaní s minulým štvrťrokom rátali s horším vývojom až dve tretiny firiem. Počiatočnú opatrnosť a negativizmus českých predstaviteľov sa v slovenských firmách prejavil neskôr ako u našich západných susedov, kde už badať pozitívnejšie známky optimizmu.

Zdroj:
TS Deloitte
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *