Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Predstavujú investície na rozvíjajúcich sa trhoch ešte stále vysoké riziko?

Investície 27.05.2020 | 16:23 0 Komentárov

Investície do rýchlo rastúcich trhov je pre mnohých investorov atraktívnou príležitosťou. Ako si v tejto súvislosti vedú emerging markets? Zamýšľa sa nad tým Petr Zajíc, senior portfólio manažér investičnej spoločnosti Amundi.

Čo sa týka dlhopisov obchodovaných na rozvíjajúcich sa trhoch, uvedomujeme si, že pandémia Covidu-19 má výrazný vplyv na globálny ekonomický rast a korporátne zisky. To má samozrejme negatívny dopad na vývoj ekonomík rozvíjajúcich sa trhov a vedie mnoho krajín do recesie.

Ohrozené sú najmä ekonomiky závislé od vývozu, komoditách a cestovnom ruchu. V tomto období pre nás preto zostáva dôležité zabezpečenie dlhopisových portfólií a dostatočná likvidita. Pokiaľ ide o tzv. Hard Currency (dlhopisy emitované v hlavných svetových menách), sme pozitívni. Čiastočne pozitívni sme aj pri dlhopisoch krajín s vysokým výnosom (napr. Ukrajina). Na primárnom trhu existujú okrem toho príležitosti nakúpiť za zaujímavé ceny dlhopisy s investičným ratingom, napríklad Mexika.

U akcií obchodovaných na emerging markets sa sústreďujeme na trhy, respektíve krajiny, ktoré sa nachádzajú v neskoršej fáze vývoja pandémie (Čína, Taiwan, Kórea). Zameriavame sa na stabilnejšie ekonomiky, ktoré majú odolnejší ekonomický rast a ktoré zaznamenali určité pokroky v štrukturálnych reformám (EMEA, India).

Uvedomujeme si, že sa môžu objaviť problémy spôsobené pretrvávajúcou globálnou neistotou. Preto sa sústreďujeme na starostlivý výber akcií zdola nahor (bottom up), kvalitný proces hodnotenia zhora nadol (top down) a aktívne riadenie likvidity, čo môže pomôcť pri preklenutí turbulentného obdobia.

Ak zhrnieme našu aktuálnu stratégiu, zatiaľ uprednostňujeme obozretnosť. V strednodobom horizonte sme pri akciách rozvíjajúcich sa trhov viac konštruktívni a to najmä v prípade, ak sa nenaplní riziko druhej vlny pandémie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *