Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Predvianočná dôvera spotrebiteľov v USA láme rekordy

Európske akciové indexy otvorili obchodný deň napriek pozitívnym očakávaniam v mínuse. Investori zo začiatku obchodovania zvolili „menej agresívny prístup“ – vyčkávanie a zároveň sa zamerali na sledovanie stretnutia európskych ministrov financií v rámci formácie ECOFIN.

Ministri rokovali najmä o možnosti poistenia časti zlých dlhov a o možnostiach ďalšieho využitia Európskeho nástroja finančnej stability pri potláčaní dlhovej krízy.

Taliansko bolo počas pondelka opäť nútené požičiavať si za úrok väčší ako 7 %. Celkovo sa na aukcii predali dlhopisy v hodnote 7.5 mld. EUR, čo je o 0.5 mld. EUR menej ako bola stanovená horná hranica. Požadované úroky na predané dlhopisy boli stanovené nasledovne: 3-ročný dlhopis 7.89 %; dlhopis so splatnosťou k 2022, za úrok 7.56 %.

Výraznejšie zisky na trhy dorazili po správach o najvýraznejšom raste spotrebiteľskej dôvery v USA od roku 2003. Tá v novembri tohto roku vzrástla na úroveň 56.0 bodu v porovnaní s „nesmelými“ očakávaniami analytikov, ktorí predpokladali rast ukazovateľa na miernejších 44.0 bodu. Septembrový údaj bol revidovaný taktiež smerom hore z 39.8 na 40.9 bodu. Pozitívny vývoj ukazovateľa nakopol akcie na oboch stranách Atlantiku. Paneurópsky index EuroStoxx 600 vzrástol o +0.80 % na 231.68 bodu, trojica hlavných európskych indexov sa taktiež ocitla v zelenom: FTSE 100 +0.46 %, CAC 40 +0.46 %, DAX +0.95 %. Ich zámorské klony obchodovanie paradoxne uzavreli zmiešane: Dow Jones +0.28 %, S&P 500 +0.27 % a Nasdaq -0.47 %.

Svetoznámy, ale predsa len americký Facebook opäť rozbúril hladinu špekuláciami, že na burzu vstúpi už pred koncom roka. Pri predaji desiatich percent akcií by chcel z IPO vyťažiť až 10 miliárd USD. To znamená, že sa spoločnosť ohodnocuje na 100 miliárd USD, čo je dvakrát viac ako v januári tohto roku. Napriek tomu, že hlad po technologických IPO je stále veľký, sú reálnejšie plány vstupu na burzu až v roku 2012.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *