Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Prehľad trhov 1. júla

Investície 01.07.2016 | 13:47 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Trhy diskontujú, že najčiernejší scenár vývoja brexitu nenastane.
  • Šéf Bank of England Mark Carney jasne naznačil uvoľnenie menovej politiky počas leta.
  • ECB by sa pri kvantitatívnom uvoľňovaní mohla odchýliť od kapitálového kľúča.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili štvrtkové obchodovanie rastom v reakcii na slová šéfa Bank of England Marka Carneyho o tom, že vzhľadom na zhoršenie sa ekonomického výhľadu sa bude musieť počas leta uvoľniť menová politika. Wall Street takisto rástla, keď sa investori prikláňajú k názoru, že britské hlasovanie za brexit a neistota okolo neho by nemala mať tak výrazne negatívny dopad na americkú ekonomiku. Navyše na trhoch sa začína budovať očakávanie, že najčiernejší scenár brexitu by nemusel nastať a ak k nemu vôbec príde, mohol by to byť relatívne civilizovaný rozvod.

Dlhopisové trhy

Napriek relatívne pozitívnemu sentimentu na trhoch výnosy  bezpečne vnímaných vládnych dlhopisov nerástli, keď na ne začínali pôsobiť očakávania, že hlavné svetové centrálne banky prídu s krokmi ďalšieho uvoľnenia menovej politiky. ECB by dokonca mohla zvýšiť nákupy dlhopisov periférie eurozóny, čo sa pretavilo do poklesu ich rizikových prirážok.

Komoditné trhy

Zlato sa konsolidovalo okolo 1 320 dolárovej hranice, keď sú nateraz v jeho cene započítané všetky známe neznáma okolo brexitu a chýbal ďalší výraznejší impulz pre jeho pohyb. Ropa výrazne klesala a vrátila sa jasne pod 50-dolárovú úroveň, za čím stálo opätovné zvýšenie produkcie v Nigérii po problémoch s militantmi a Kanade po lesných požiaroch. Zároveň prieskum Reuters ukazuje, že produkcia OPECu pravdepodobne dosiahla za jún maximá v nedávnej histórii.

Devízové trhy

Libra sa oslabila voči doláru aj euru v reakcii na ultraholubičie slová šéfa Bank of England Marka Carneyho o tom, že ekonomický výhľad Veľkej Británie sa po hlasovaní za brexit materiálne zhoršil, čo si vyžiada uvoľnenie menovej politiky. Libra tak zastavila dvojdňový rast, keď je pre neistoty okolo brexitu považovaná za padajúci nôž, ktorého je mimoriadne rizikové chytať.

Dôležité správy z ekonomiky

Spomedzi správ na tému brexit včera najviac rezonovalo vystúpenie šéfa Bank of England Markca Carneyho, ktorý povedal, že je možné, že neistota ostane zvýšená nejaký čas a že ekonomický výhľad sa zhoršil a bude preto potrebné určité menovopolitické uvoľnenie počas leta. Okrem toho v závere dňa boli zverejnené správy, že ECB sa začína obávať nedostatku dlhopisov, ktoré by mohla v rámci kvantitatívneho uvoľňovania nakupovať, vzhľadom na to, že doslova vysáva trhy a vzhľadom k tomu, že výnosy mnohých nemeckých dlhopisov klesli pod minimálnu nákupnú hladinu ECB (teda pod depozitný sadzbu vo výške – 0,4 percenta). Preto centrálna banka uvažuje, že sa odchýli od kapitálového kľúča smerom k väčšej váhe periférií eurozóny.
Z politických správ najviac zaujala správa, že bývalý starosta Londýna a silný podporovateľ brexitu Boris Johnson sa vzdal kandidatúry na šéfa vládnej Konzervatívnej strany, pričom doteraz patril k jedným z najväčších favoritov. Túto rolu po ňom prevzala Theresa Mayová, ktorá v referendovej kampani podporovala tábor za zotrvanie v EÚ. Včera jasne naznačila, že sa nebude snažiť o zotrvanie v EÚ a nebude sa snažiť ani o opätovné vstúpenie do nej a odmieta aj snahy o ďalšie referendum. Zároveň povedala, že Londýn oficiálne nenotifikuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, dokedy nebude mať jasnú stratégiu výstupu.
Včera boli z eurozóny zverejnené rýchle odhady inflácie za jún, ktoré nepriniesli v zásade žiadne prekvapenia. Bude však zaujímavé sledovať, aký bude vývoj po britskom referende za brexit. Zo samotnej Veľkej Británii bola zverejnená posledná finalizácia dát HDP za prvý kvartál, kde k žiadnej zmene oproti predošlému odhadu neprišlo. Možno čísla za druhý kvartál nebudú ešte úplnou katastrofou, no jasné zhoršenie možno očakávať od tretieho štvrťroka.
V USA boli zverejnené pravidelné týždenné dáta z trhu práce v podobe nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré síce mierne narástli oproti predošlému reportovanému číslu, no sú na úrovni štvortýždňového priemeru. Veľkým prekvapením však boli čísla prieskumu nálady v spracovateľskom sektore v okolí Chicaga- tzv. Chicago PMI za jún, ktoré sa výrazne zlepšili a prekonali očakávania a aktuálne dosiahli polročné maximum. Je však otázne, čo sa bude diať po realite brexitu.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Téma brexitu nebude v úzadí vývoja na trhoch ani dnes.
  • V skorých ranných hodinách boli dnes zverejnené dáta Indexov nákupných manažérov (PMI) z Číny za jún. Vládne čísla ukazujú, že výrobný sektor balancuje na hrane recesie, kým súkromný prieskum podľa Caixinu jasne ukazuje, že je v nej, keď PMI klesol hlbšie pod 50– bodovú hranicu a zhoršil sa aj oproti máju. Nálada v sektore služieb (53,7 bodu) sa oproti máju podľa vládnemu prieskumu mierne zlepšila.
  • Dnes budú zverejnené finálne čísla PMI vo výrobe za jún napriek Európou. V USA sa bude koncentrovať pozornosť najmä na dáta ISM výrobného sektora za jún.

Zaujalo nás

Boháči očakávajú, že zarobia vo financiách, technológiách a v zdravotníctve

Najväčším ťahúňom rastu bohatstva dolárových milionárov by mali byť v nasledujúcej dekáde sektory finančných služieb,  technológií a zdravotníctva. Vyplýva to z  Capgemini World Wealth Reportu 2016, ktorý očakáva, že najviac prispeje k rastu hodnoty majetku dolárových milionárov z regionálneho hľadiska Čína, Spojené štáty a India. Zaujímavosťou je, že na štvrtom mieste sa umiestnila Veľká Británia, čo sa vzhľadom na realitu brexitu nemusí naplniť.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *