Utorok 22. január. Meniny má Zora

Prehľad trhov 10. januára

Investície 10.01.2017 | 11:47 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

  • Dow Jones opät nepokoril métu 20– tisíc bodov.
  • Libra sa výrazne oslabila po slovách predsedníčky vlády Veľkej Británie o tom neistom prístupe na spoločný trh po vystúpení z EÚ.
  • Ropa výrazne strácala pre pochybnosti o dodržiavaní dohody OPECu o znížení produkcie.

AKCIOVÉ TRHY

Americké aj európske akciové trhy včera poklesli, keď náladu na trhoch zneistili vyhlásenia predsedníčky vlády Veľkej Británie Theresy Mayovej počas víkendu, že krajina by mohla stratiť prístup na jednotný trh Európskej únie. Akciové indexy sa tak opäť mierne stiahli zo svojich maxím a očakávajú nové impulzy, ktoré by im pomohli v raste.

DLHOPISOVÉ TRHY

Neistota okolo brexitu naopak priala bezpečne vnímaným štátnym dlhopisom USA a Nemecka. Výnosy 10-ročných dlhopisov USA sa dostali pod úroveň spred decembrového zasadnutia Fedu, ktoré prinieslo  jediné zvýšenie úrokovej sadzby v minulom roku.

KOMODITNÉ TRHY

Prevládajúca averzia voči riziku počas obchodnej seansy pomohla aj cene zlata. Žltému kovu pomáhajú aj očakávania dopytu po jeho fyzickej forme vďaka blížiacemu sa Lunárnemu novému roku v Číne. Ropa včera zaznamenala takmer štvorpercentný pokles, vzhľadom na obavy z nedodržiavania dohody OPECu o znížení produkcie Irakom. Otáznikom je aj rastúci počet ropných súprav v USA, ktoré pravdepodobne obnovia tlak na cenu čierneho zlata.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro dnes posilnilo voči americkému doláru, keď trhy prehodnotili reakciu na piatkové výsledky z trhu práce USA. Voči spoločnej mene eurozóny výrazne oslabila britská libra, po vyhláseniach predsedníčky vlády Veľkej Británie Theresy Mayovej o neistom prístupe na jednotný trh Európskej únie. Vláda Veľkej Británie navyše stále nepredstavila plán odchodu z EÚ. 

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Priemyselná produkcia Nemecka v novembri medzimesačne sklamala očakávania rastu o dve desatiny percenta, keď v predposlednom mesiaci roku rástla len tempom štyroch desatín percenta. Rast v predchádzajúcom mesiaci bol revidovaný nahor o dve desatiny percenta na 0,5 percenta. Medziročne však priemyselný sektor expandoval tri desatiny percenta nad očakávania, keď vzrástol o 2,2 percenta. Obchodná bilancia Nemecka vzrástla v novembri o 3,2 miliardy eur na 22,6 miliárd. Dôvodom bol robustný medzimesačný rast exportu, ktorý prekonal očakávané spomalenie len 0,4 percentného rastu svojim 3,9 percentným rastom. Podobne rástol aj import krajiny, ktorý sa zvýšil o 3,5 percenta.
  • Nezamestnanosť v eurozóne zotrvala v novembri na úrovni 9,8 podľa očakávaní konsenzu. Niekoľkoročné minimá eurozóny ako celku však aj naďalej maskujú obrovské rozdiely medzi jednotlivými krajinami. Zatiaľ čo Nemecko dosahuje nezamestnanosť hlboko pod priemerom na úrovni 4,1 percenta, Grécko zaostáva až s nezamestnanosťou vo výške 23,1 percenta.
  • Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren povedal, že by bolo primerané zvýšiť sadzby v tomto roku až tri krát. V opačnom prípade podľa neho ekonomike hrozí riziko vyššej inflácie ako je dvojpercentný cieľ Fedu. Naopak šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart sa prikláňa skôr k dvom zvýšeniam sadzieb.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli dnes zverejnené inflačné čísla z Číny za december, kde vidieť odznievanie deflačných tlakov vo výrobe. Index cien výrobcov rástol až o 5,5 percenta medziročne, čo je výrazne viac ako čakal trh a zrýchlenie oproti novembrovému 3,3– percentnému rastu.
  • Trhy sa dnes budú sústrediť na JOLTS report špecifických pracovných miest v USA za december.

ZAUJALO NÁS

Fúzie a akvizície s najlepším štartom do roku 2017

Fúzie a akvizície v USA sa po deviatich dňoch v tomto roku dostali do najrýchlejšieho tempa od roku 2010. Za tento rok totiž spoločnosti dokopy dosiahli dohody v objeme 35,7 miliardy amerických dolárov, čo je viac ako dvojnásobok objemov za rovnaké obdobie v minulom roku. Trend štyroch po sebe idúcich rokov s viac ako jedným triliónom amerických dolárov vo fúziách a akvizíciách je tak na najlepšej ceste pokračovať.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *