Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

Prehľad trhov 11. 9. 2019

Investície 11.09.2019 | 14:48 0 Komentárov
  • Výnosy na dlhopisových trhoch pokračujú v raste, keď sa zvyšujú očakávania, že ECB aj Fed sklamú trhy ohľadom uvoľnenia menových politík.
  • Čína by mala prijať ďalší balík opatrení na zníženie negatívnych dopadov obchodnej vojny na miestnu ekonomiku.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie uzatvárali obchodovanie mierne v pluse, prípadne v okolí utorkových hodnôt, keď tesne pred koncom seansy dokázali vymazať úvodné straty po slabších dátach z Číny, ktoré opäť aspoň na chvíľu rozvírili obavy z recesie globálnej ekonomiky. Inak investori vo vyčkávacom móde netrpezlivo čakajú na nové správy ohľadom vývoja obchodného sporu medzi USA a Čínou, či upresnenie smerovania menovej politiky Fedom. V reakcii na znížený úverový rating od agentúry Moody’s, kvôli zdĺhavej a nákladnej reštrukturalizácii a nižším tržbám, sa dostala pod tlak automobilka Ford, ktorej akcie odpisovali takmer 1,5 percenta. Pozorne sledovaný bol Apple, ktorý predstavil nový iPhone, hodinky Apple Watch aj iPad. Akcie spoločnosti nakoniec vzrástli o viac ako percento. Na uvedenie služby Apple TV+ negatívne reagovala konkurencia a Netflix tratil viac ako dve percentá. Európske akcie zakončili obchodovanie v zelených farbách, keď sa nenechali rozhodiť politickým chaosom v Británii a pripravovali sa na štvrtkové zasadnutie ECB.

DLHOPISOVÉ TRHY

Uvoľnenie napätia uprostred pozitívneho vývoja americko-čínskeho obchodného sporu nahrávalo ďalšiemu rastu dlhopisových výnosov, ktoré úspešne vymazali prudký augustový prepad na niekoľkoročné minimá. Americký 10-ročný výnos sa vyšplhal na mesačné maximum, nad 1,7 percenta. V raste výnosov, ale miernejším tempom pokračovali európske dlhopisové výnosy, keďže očakávané zasadnutie ECB by mohlo nakoniec priniesť menej stimulov ako sa očakáva. Nemecký 10-ročný výnos postupne rastie k úrovni -0,5 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Znížená averzia voči riziku nepriala ani zlatu, ktoré sa pod tlakom silnejšieho dolára usadilo na päťtýždňovom minime, hlbšie pod 1500 dolárovou hranicou. Ropa odovzdala všetky svoje úvodné zisky pre znížený výhľad dopytu po komodite zo strany Medzinárodnej energetickej agentúry. Pokles podnietili aj dohady, že odchod poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johna Bolta, by mohol zmierniť napätie medzi USA a Iránom, ktoré by mohlo viesť k zrušeniu sankcií a tým obnoviť tok iránskej ropy na svetové trhy.

DEVÍZOVÉ TRHY

Bez výraznejšieho pohybu zostal dolár, ktorý len nepatrne posilňoval, predovšetkým kvôli očakávaniam uvoľnenia menovej politiky v eurozóne, ktoré naopak uberali silu euru.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V ostatných dňoch sa výnosy štátnych dlhopisov eurozóny posúvajú výrazne vyššie. Okrem o niečo konštruktívnejšej nálady na finančných trhoch pre čiastočný pokles nervozity okolo obchodnej vojny a prílevu série lepších makrodát z globálnej ekonomiky stojí za tým aj rast špekulácií, že ECB by zajtra mohla sklamať trhy. Inak povedané nemusí doručiť také uvoľnenie menovej politiky ako sa očakávalo. Teda zníženie depozitnej sadzby, zavedenie systému vrstvenia pri úročení depozít ako aj reštart kvantitatívneho uvoľňovania. Mnoho predstaviteľov ECB sa totiž v ostatných dňoch vyjadrovalo pomerne rezervovane k veľkej menovopolitickej akomodácii. A včera sa na trhu objavili šumy, že zajtra centrálna banka kvantitatívne uvoľňovanie neobnoví a nechá si ho v zálohe v prípade ďalšieho zhoršenia sa ekonomického vývoja.
  • Podľa ostro sledovaného šéfredaktora čínskeho denníka Global Times Hu Xijina, ktorý je pod kontrolou čínskej Komunistickej strany, vláda oznámi ďalšie opatrenia, ktoré uľahčia ekonomických subjektom dýchanie a znížia negatívny dopad obchodnej vojny.
  • Včerajšie dáta ukázali na pokračujúci silu britského trhu práce. Miera nezamestnanosti za (priemer za tri mesiace k júlu) klesla na 3,7 percenta z júnových 3,8 percenta. Priemerný týždenný zárobok rástol medziročne 4,0-percentným tempom po 3,8 percentnej dynamike k júnu. Tempo rastu zamestnanosti sa však spomalilo na 31-tisíc ľudí zo 115-tisíc za predchádzajúce obdobie.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Za plastovú tašku väzenie

V africkej Keni začal pred dvoma rokmi platiť zákaz používania igelitových tašiek. Keňania ich dostávali v supermarketoch každoročne desiatky miliónov a vo veľkom zamorovali životné prostredie, upchávali odtokové kanály a prispievali tak v období dažďov k povodniam. Od vyhlásenia zákazu prestalo tieto tašky používať 80 percent obyvateľov. Totiž tomu, kto bude igelitové tašky vyrábať, dovážať alebo distribuovať, hrozí pokuta až 40-tisíc dolárov, alebo až štyri roky vo väzení. Samotné používanie zakázaných tašiek sa trestá pokutou 500 dolárov. Zákon je považovaný za úspešný, napriek tomu niektoré typy igelitových vreciek v krajine úplne nezmizli. Dôvodom je pašovanie z Ugandy a Somálska. Pašovanie plastových tašiek je problémom aj v Rwande a Maroku.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial