Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Prehľad trhov 12. 7. 2018

Investície 12.07.2018 | 15:44 0 Komentárov
  • Akciové trhy pod tlakom pre opätovný rast nervozity okolo obchodnej vojny.
  • Ropa s najväčším jednodenným poklesom za vyše rok, keď USA by nemuseli tvrdo uplatňovať sankcie voči Iránu a rast saudskoarabskej a líbýjskej ťažby.
  • Rozdielne názory v ECB ohľadne zvyšovania sadzieb v budúcom roku.

AKCIOVÉ TRHY

Európske aj americké akciové trhy končili v stredu v hlbokých stratách v reakcii na opätovnú eskaláciu napätia okolo obchodnej vojny po tom, ako Biely dom zverejnil predbežný zoznam tovarov z Číny v celkovom objeme 200-miliárd dolárov, na ktoré chce uvaliť 10-percentné dovozné clá.

DLHOPISOVÉ TRHY

Negatívny sentiment na trhoch v dôsledku zámeru Washingtonu zaviesť ďalšie clá na čínske dovozy tlačil nadol výnosy amerických dlhopisov napriek tomu, že júnové inflačné čísla výrobcov z krajiny prekonali očakávania.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato klesalo napriek zvýšenej nervozite na trhoch, keď rozhodujúcou mierou na neho pôsobil silnejší dolár. Ropa zaznamenala masívny pokles, najväčší jednodenný za ostatných vyše 12 mesiacov, za čím stála jednak nervozita okolo obchodnej vojny ako aj dáta, ktoré ukázali na výrazný rast saudskoarabskej ťažby v júni, odstránenie výpadkov ťažby v Líbyii ako aj špekulácie, že USA by predsa len nemuseli tvrdo uplatňovať sankcie voči Iránu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči košu hlavných svetových mien za čím stálo zverejnenie vyššieho ako očakávaného rastu cien výrobcov v USA, čo zlepšuje prospekty ďalších dvoch zvýšení sadzieb Fedom do konca roka.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Čína ešte stále nevyjadrila jasné stanovisko ako bude reagovať na eskalovanie protekcionizmu zo strany USA. Podľa Wall Street Journal Čína zvažuje predlžovanie schvaľovacích procesov pre fúzie, na ktorých sa podieľajú americké spoločnosti, predlžovanie času na vydávanie licencií pre spoločnosti z USA a zvyšovanie inšpekcií amerických produktov na hraniciach. Článok okrem toho indikoval, že predstavitelia čínskej vlády sú opatrnejší a zvažujú ako ďaleko až môžu zájsť aby neohrozili iné národné záujmy.
  • Podľa agentúry Reuters existujú v ECB rozdielne názory na to, kedy by mala zvýšiť sadzby v budúcom roku. Niektorí centrálni bankári požadujú zvýšenie sadzieb už v júli 2019 napriek tomu, že guidance hovorí, že sa tak nestane počas leta. Súvisí to čiastočne s rozličným chápaním guidance, ktoré hovorí o tom, že nezvýši sadzby počas leta 2019, no časť centrálnych bankárov chce zvýšiť sadzby už v júli. Šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau naznačil, že v skutku sadzby by sa mohli zvýšiť už počas leta budúceho roku, no závisieť do bude od inflačného výhľadu. Dodal, že ECB teraz implementuje stratégiu postupnej a predpovedateľnej normalizácie.
  • Včera mal vystúpenie aj Charles Evans z Fedu, ktorý konštatoval, že nemá problém s jedným alebo dvoma ďalšími zvýšeniami sadzieb v tomto roku, keďže ekonomika sa zdá byť silnou a biznis a spotrebitelia dokážu žiť s vyššími sadzbami.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Nemecku už boli zverejnené finalizované indexy spotrebiteľských cien (PMI) za jún, ktoré však ostali nezmenené podľa očakávaní. Medzimesačne tak PMI vzrástol o 0,1 percenta a medziročne o 2,1 percenta.
  • V eurozóne dnes budú zverejnené čísla priemyselnej produkcie za máj, ktorá by podľa očakávaní mohla vymazať medzimesačnú stratu predchádzajúceho mesiaca a medziročne zvýšiť tempo rastu.
  • V USA budú zverejnené pravidelné týždenné reporty žiadostí o podporu v nezamestnanosti.
  • Pravdepodobne najočakávanejším zverejnením budú v poobedných hodinách inflačné čísla podľa indexov spotrebiteľských cien v USA za jún.

ZAUJALO NÁS

Facebook dostal prvú pokutu za únik dát

Spoločnosť Facebook dostala prvú finančnú pokutu za rozsiahly únik používateľských dát spoločnosti Cambridge Analytica. Pokutu prevádzkovateľ najznámejšej sociálnej siete dostal od Úradu komisára pre informácie Veľkej Británie, ktorá uvalila najvyššiu možnú zákonnú pokutu 500 tisíc libier. Vyšetrovanie odkrylo aj rozsah využívania osobných dát užívateľov bez ich súhlasu predávaných sprostredkovateľmi údajov politickým stranám. Britský úrad sa zameriava najmä na spôsob zbierania a využívania užívateľských dát oboma tábormi brexitovej kampane.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *