Streda 23. septembra. Meniny má Zdenka

Prehľad trhov 19. mája

Investície 19.05.2016 | 11:37 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Fed vidí zvýšenie sadzieb v júni ako reálnu možnosť.
  • Ropa sa včera dostala už nad 50-dolárovú hranicu, jej zisky však vymazal jastrabí Fed.
  • Najväčšia finančná ľútosť starších Američanov.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili včera v pluse za čím stál ďalší rast cien ropy. Wall Street však vymazala všetky zisky a končila v zelenej nule po tom, ako zverejnená zápisnica z aprílového zasadnutia Fedu naznačila, že existuje reálna šanca na zvýšenie sadzieb v júni ak sa makrodáta budú ďalej zlepšovať s čím obchodníci v zásade už nerátali.

Dlhopisové trhy

Rast európskych akciových trhov a vyššie ceny ropy, ktoré by mohli urýchliť obnovu inflačných tlakov podporili rast výnosov nemeckých dlhopisov. Ceny amerických dlhopisov sa výraznejšie prepadli v reakcii na zverejnenie nečakane jastrabej zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu. Zápisnica ukázala, že trhy by mali reálne počítať so zvýšením sadzieb už začiatkom leta.

Komoditné trhy

Zlato sa včera oslabilo o vyše jedno percento, za čím stál silnejší dolár pri raste pravdepodobnosti júnového zvýšenia sadzieb Fedu na základe jastrabieho slovníka centrálnych bankárov na ostatnom zasadnutí tejto centrálnej banky, pričom v druhej polovici roka by mohli prísť ďalšie zvýšenia sadzieb. Ropa najskôr dosiahla nové sedemmesačné maximá, keď Brent atakoval 50-dolárovú hranicu, no nakoniec zatvárala vo výrazných stratách v reakcii na už spomínanú jastrabiu zápisnicu Fedu a posilnenie sa dolára.

Devízové trhy

Dolár sa voči euru posilnil  na trojtýždňové maximá zo 113 na takmer 112 centov v reakcii na zverejnenú zápisnicu z aprílového zasadnutia americkej centrálnej banky, ktorá hovorí, že sadzby v USA by mohli byť zvýšené už v júni za predpokladu silnejšieho rastu ekonomiky, zlepšovania sa trhu práce a vyššej inflácie. Voči euru sa výrazne posilnila aj britská libra, keď najnovšie prieskumy verejnej mienky ukázali, že rastie počet Britov, ktorú chcú v júnovom referende hlasovať za zotrvanie krajiny v EÚ.

Dôležité správy z ekonomiky

Včera publikovaná zápisnica z aprílového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) amerického Fedu dala jasne najavo, že zvýšenie sadzieb v júni je reálna možnosť. Väčšina zúčastnených podľa zápisnice zvažuje zvýšenie sadzieb na júnovom zasadnutí za vhodné, ak rast ekonomiky USA bude pokračovať a preukáže sa v druhom kvartáli, trh práce sa bude zlepšovať a inflácia sa bude posúvať k cieľovým dvom percentám. Tón zasadnutia bol tak jasne jastrabí, čo včera prekvapilo väčšinu trhu, avšak na zvýšenie sadzieb v júni môže byť podľa samotných hlasujúcich členov Fedu ešte priskoro, keďže vhodné podmienky na zvýšenie sadzieb sa dovtedy ešte nemusia plne preukázať. Možnosť zvýšenia sadzieb v júni však ostáva stále otvorená a bude záležať na spomínaných dátach. 
Zo včerajších makrodát boli dopoludnia vo Veľkej Británii zverejnené čísla z trhu práce. Aprílová zmena počtu žiadateľov o podporu v nezamestnanosti prekonala očakávania. Mierna nezamestnanosti za trojmesačné obdobie január až marec  zotrvala na hodnote 5,1 percenta, pričom v spomínanom kvartáli bolo v Británii zamestnaných 31,58 milióna ľudí, čo je o 44 tisíc viac ako v predchádzajúcom štvrťroku. Miera zamestnanosti tak dosiahla rekordného maxima 74,2 percenta. Nárast zamestnanosti bol však len mierny a pri pohľade na stagnujúcu nezamestnanosť sa začínajú vynárať dôkazy o možnom chladnutí trhu práce.
Za eurozónu ako celok boli včera publikované finálne čísla indexu spotrebiteľských cien (CPI) za apríl. Dáta potvrdili prvotný odhad, kde inflácia medzimesačne zamrzla na nule a medziročne došlo k jej kontrakcii na –0,2 percenta. Jadrová inflácia zotrvala na 0,7 percenta. Dáta tak naďalej poukazujú na neschopnosť ECB stimulovať infláciu prostredníctvom extrémne akomodatívnej menovej politiky.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dopoludnia budú trhy zaujímať najmä dáta aprílových maloobchodných tržieb z Veľkej Británie, pričom popoludní sa trhy budú sústreďovať na americké makrodáta v podobe nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti a májového prieskumu aktivity Filadelfského Fedu.
  • Okrem toho budú mať vystúpenia Bill Dudley a Stanley Fischer, obaja z Fedu. 

Zaujalo nás

Najväčšia finančná ľútosť starších Američanov

Väčšina Američanov má v sebe ľútosť, konkrétne finančný žiaľ. Podľa prieskumu stránky Bankrate.com na vzorke 1 000 respondentov až traja zo štyroch Američanov v sebe nosia pocit oľutovania. Tým najväčším je, že si nezačali šetriť a investovať na dôchodok skôr, pričom si to myslí najviac respondentov, konkrétne jeden z piatich Američanov. Zároveň, platí to pre 27 percent Američanov starších ako 65 rokov, pričom u mladších ročníkov vo vekovom rozpätí 30 až 49 rokov je to 17 percent opýtaných. V skutku, čakať je drahé a mágia zloženého úročenia vie robiť veľké divy.

Pre príklad, človek, ktorý šetrí od veku 25 rokov 100 eur mesačne (pri predpokladanom 5% výnose ročne) bude vo veku 65 rokov mať na svojom účte 145 tisíc, pričom do svojho investičného účtu reálne vloží len 48 tisíc. Na druhej strane, ak investor začne pri rovnakých podmienkach až vo veku 35 rokov, odloží si 36 tisíc, avšak zhodnotenie jeho prostriedkov mu vynesie len necelých 80 tisíc.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial