Nedeľa 16. júna. Meniny má Blanka

Prehľad trhov 2. 1. 2019

Investície 02.01.2019 | 12:07 0 Komentárov
 • Prajeme Vám šťastný a úspešný nový rok 2019, v ktorom Vám väčšina vzniknutých príležitostí, nielen na finančných trhoch, prinesie atraktívne zhodnotenie.
 • Záver minulého roka bol rekordným: Wall Street dosiahla najväčšie straty na Štedrý deň v histórii, aby nasledujúci obchodný deň (26. decembra) rástol index Dow Jones o 1086 bodov, čo predstavuje najväčší zisk v absolútnych číslach v histórii.
 • Trhmi jednoducho lomcujú emócie pri strachu zo spomaľovania sa svetovej ekonomiky, obchodného sporu medzi Čínou a USA ako aj otázniky okolo politiky Bieleho domu vrátane útokov amerického prezidenta Donalda Trumpa na šéfa centrálnej banky Jeromeho Powella.
 • Celý rok 2018 bol rekordným v podiele hlavných tried aktív v dolárovom vyjadrení, ktoré skončili v stratách. Kladné celkové zhodnotenie doručila len hotovosť a tesne nad nulu sa dostali aj štátne dlhopisy USA.

AKCIOVÉ TRHY

Svetové akciové trhy majú za sebou čierny rok 2018. Wall Street zaznamenala najväčie straty za dekádu, teda od finančnej krízy, keď index S&P 500 odovzdal vyše šesť percent, hoci ešte začiatkom jesene prepisoval historické maximá. Nervozita okolo obchodnej vojny, zo spomaľovania svetovej ekonomiky, strach zo zvyšovania úrokových sadzieb ako aj útoky amerického prezidenta Donalda Trumpa na šéfa centrálnej banky Jaya Powella sa podpísali pod tento výsledok.

Čínske akcie oslabili o takmer 25 percent, za čím stojí okrem obchodnej vojny najmä spomaľovanie sa čínskej ekonomiky v rámci tranformácie na západný model a v rámci boja proti tieňovému bankovníctvu a snahy o zlepšenie finančnej stability. Emerging aktíva boli pod tlakom, keď ich akcie poklesli agregátne o vyše 15 percent a dlhopisy o vyše päť percent pri posilňovaní sa dolára v dôsledku kvantitatívneho sprísňovania v USA, keď americká ekonomika ako jediná vo svete prekonávala očakávania svojim rastom a mínusom bola už zmienená obchodná vojna. Európske akcie zaznamenali takisto dvojciferné zhruba 15 percentné straty, k čomu prispeli okrem už zmienených faktorov aj neistota okolo brexitu a talianske otázniky od zostavenia vlády až po zostavenie rozpočtu na rok 2019 a spory s Bruselom okolo neho.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zvyšovanie úrokových v USA, redukcia kvantitatívneho uvoľňovania v eurozóne a vo všeobecnosti pokles menovopolitickej akomodácie sa pretavil v úvode roka pri zvýšenej ochote podstupovať riziko do rastu výnosov na dlhopisových trhoch. Signály spomaľovania sa globálnej ekonomiky, obchodná vojna USA voči zvyšku sveta, politické neistoty okolo Talianska, brexitu a najmä zintenzívňujúca sa kritika sprísňovania menovej politiky Fedom samotným americkým prezidentom a s tým súvisiaca nervozita na trhoch a výpredaje na akciách spôsobili, že výnosové krivky skorigovali svoj posun nahor.

Desaťročný americký výnos sa tak neudržal nad psychologickou trojpercentnou métou. 10-ročný nemecký výnos končil rok 2018 na úroni okolo 0,25 percenta, hoci v januári atakoval 0,8 percentnú hranicu. Výsledkom teda bolo, že celková návratnosť bezpečne vnímaných amerických dlhopisov (teda po zohľadnení kupónových platieb) bola v minulom roku mierne kladná, a dosiahla necelé jedno percento a to isté platí agregátne o dlhopisoch eurozóny, pričom samotné nemecké doručili vyše dvojpercentnú návratnosť.

KOMODITNÉ TRHY

Ropa zaznamela v minulom roku prvý stratový rok od roku 2015, keď trhmi lomcovali obavy z previsu ponuky pri raste americkej bridlicovej ťažby, raste ťažby OPECu ako aj Ruska a pri nervozite okolo obchodnej vojny a spomalenie dopytu po rope v dôsledku pomalšieho tempa rastu svetovej ekonomiky. Navyše opätovné uvalenie amerických sankcií na Irán, ktoré malo pôvodne výrazne obmedziť jeho dodávky na svetové trhy a tlačiť na rast cien komodity bolo kompenzované udelením amerických výnimiek viacierým krajinám.

Preto aj keď sa ropa ešte na jeseň pohybovala na štvorročných maximách s cenou brentu nad 85 dolármi, posledný kvartál zakončila s takmer 40-percentným poklesom tesne nad 52 dolármi, čo jej prinieslo celoročnú stratu na úrovni 20 percent. Zlato vstupovalo do roka 2018 na úrovniach cez 1350 dolárov, kde ho držal slabý dolár. Po jeho posilnení na jar však žltý kov klesol o vyše 10 percent, keď americká ekonomika dynamicky rástla (na rozdiel od zvyšku sveta) pri zvyšovaní sadzieb Fedom a jastrabom slovníku amerických centrálnych bankárov a pri posune americkej výnosovej krivky na multiročné maximá.

V druhej polovici roka sa však zlato odrazilo a zmazalo takmer všetky straty od začiatku roka, keď  trhy začali očakávať, že Fed pri zhoršovaní sa parametrov globálnej ekonomiky zastaví či spomalí zvyšovanie sadzieb. Žltý kov tak ukončil rok na úrovni tesne nad 1280 dolármi.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár vstupoval do roku 2018 pod tlakom, keď sa zdalo, že zlatovlasý scenár svetovej ekonomiky a ochota podstupovať riziko na trhoch sú neotrasitelné. Navyše trhy očakávali dedivergenciu vývoja menových politík, keď okrem Fedu by mala byť na azimute zvyšovania sadzieb aj európska centrálna banka po tom ako tempo rastu ekonomiky eurozóny v roku 2017 dosiahlo dekádne maximá. Aj preto kurz eura voči doláru vystúpil nad 125 dolárových centov.

Slabosť ekonomiky eurozóny, talianske problémy so zostavovaním vlády, milión otáznikov okolo brexitu ako aj obchodná vojna však prispeli k tomu, že kurz klesol až k 112 dolárovým centom v novembri, aby sa decembri odrazil k 115 centom, keď je zrejmé, že spomaľovanie svetovej ekonomiky sa dotkne aj USA, ktoré v roku 2019 už nebudú mať luxus forsáže z daňovej reformy, čo znižuje očakávania, ako ďaleko zájde Fed zo zvyšovaním sadzieb.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Fed na poslednom zasadnutí v minulom roku zvýšil podľa očakávaní úrokové sadzby o 25 bázických bodov do pásma 2,25 – 2,50 percenta. Na druhej strane sa prezentoval holubičím slovníkom (i keď trh čakal ešte jemnejší) a súčasne znížil projekciu zvyšovania sadzieb v rámci dot plot grafu len na dve zvýšenia po 25 bodov v tomto roku.
 • Americký prezident Donald Trump ostro kritizoval šéfa Fedu Jerome Powella pre jeho zvyšovanie sadzieb a začali sa šíriť špekulácie, že by ho mohol odvolať z funkcie. To by podkopalo dôveru v nezávislosť centrálnej banky a podkopalo základy, na ktorom dnes funguje finančný systém. Snaha ministra financií Stevena Mnuchina o upokojenie situácie konzultáciami so šéfmi najväčších amerických bánk spôsobila presný opak – trhy ešte viac vystresovala.
 • Navyše Trump je aj v spore s politickou opozíciou a zavrel vládne úrady, keď mu Kongres nechce alokovať prostriedky na stavbu hraničného múru s Mexikom.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené čísla prieskumu sentimentu vo výrobnom sektore Číny podľa vládneho prieskumu PMI za december, ktoré ukázali, že aktivita klesla do kontrakčnej úrovne, teda pod 50 bodovú métu, keď dosiahla 49,7 bodu po 50,2 bodu z novembra.
 • Dnes budú naprieč Európou zverejnené finálne čísla prieskumu nálady vo výrobnom sektore podľa PMI za december, ktoré by mali potvrdiť slabú aktivitu na konci roka, no stále možno hovoriť o expanzii.
 • Finálne čísla PMI vo výrobnom sektore za december budú zverejnené aj v Spojených štátoch spolu s predajmi nových domov za november.
 • Trhy sa budú sústreďovať na to, či sa americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi podarí politický prielom ohľadne financovania stavby múra s Mexikom, ktorým podmieňuje opätovné otvorenie vládnych úradov, teda zrušenie tzv. government shutdownu.

ZAUJALO NÁS

Extrémna chudoba vo svete je na ústupe

Podľa koncoročnej analýzy Svetovej banky sa počet ľudí, ktorý žije pod hranicou extrémnej chudoby, čo predstavuje príjem pod 1,9 dolára na deň, znížil za posledných 30 rokov z jednej tretiny na jednu desatinu obyvateľov zeme. Jediným regiónom, kde sa s týmto fenoménom nedarí bojovať je Subsaharská Afrika, kde počet ľudí postihnutých chudobou vzrástol z 278 miliónov ľudí na 413 miliónov. V tomto regióne sa zároveň nachádza aj 27 z 28 najchudobnejších krajín sveta. Priemerná miera chudoby predstavuje v krajjnách Subsaharskej Afriky 41 percent, čo Svetová banka zdôvodňuje slabým rastom HDP v regióne, konfliktami a slabou výkonnou mocou.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *