Utorok 22. január. Meniny má Zora

Prehľad trhov 2. septembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Obrysy zvyšovania sadzieb Fedom v blízkom čase sú čoraz jasnejšie.
  • Zlato preto kleslo na dvojmesačné minimá.
  • Dnešný augustový nonfarm payrolls report z USA o 14.30 h by mohol výrazne ovplyvniť trhy.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili v prvý septembrový deň v stratách, pod čo sa podpísal pokles cien ropy ako aj zverejnenie slabých augustových dát aktivity vo výrobnom sektore USA podľa prieskumu ISM. Samotná Wall Street sa však z relatívne slabých amerických dát dokázala otriasť a zatvárala bez zmien aj vďaka neschopnosti indexu Dow Jones prelomiť podpornú úroveň 50-dňového kĺzavého priemeru, pričom trhoví hráči čakajú na výsledok dnešného nonfarm payrolls reportu z trhu práce USA.

Dlhopisové trhy

Dlhopisové trhy stagnovali, keď obchodníci ignorovali makrodáta a čakali na dnešné zverejnenie augustovej tvorby pracovných miest v USA, ktorá by mohla naznačiť, či Fed zvýši sadzby už v septembri. Ani slová Loretty Mesterovej z Fedu, že americká ekonomika je v princípe na úrovni plnej zamestnanosti, čo umožňuje postupné zvyšovanie sadzieb, príliš nezamávali trhmi.

Komoditné trhy

Zlato sa včera odrazilo z dvojmesačných miním a zatváralo na 1317 dolároch, k čomu prispelo zverejnenie slabého augustového ISM reportu aktivity vo výrobnom sektore Spojených štátov, ktorý naznačuje kontrakciu. Ropa stratila 2,5 percenta a klesla na trojtýždňové minimá, keď postupne vyprcháva nádej, že jej hlavní svetoví producenti by sa mohli dohodnúť na obmedzení produkcie. Mínusom pre ňu bol aj nárast stavu jej zásob v USA.

Devízové trhy

Kurz eura voči doláru sa vrátilo na úroveň 112 dolárových centov, pod čo sa podpísalo zverejnenie už spomínaného slabého amerického ISM reportu výrobného sektora. To znižuje pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom už v tomto mesiaci. Libra sa posunula na vyše mesačné maximum voči doláru aj voči euru po publikácii silných čísel aktivity vo výrobnom sektore vo Veľkej Británii podľa PMI (indexu nákupných manažérov), ktorý nenaznačuje zatiaľ žiadny pokles nálady súvisiaci s britským hlasovaním za brexit.

Dôležité správy z ekonomiky

Oficiálny vládny index nákupných manažérov (PMI) vo výrobe v Číne za august rástol na 50,4 bodu, čo je najlepší výsledok od októbra 2014 na rozdiel od súkromného Caixin prieskumu, ktorý ukázal jeho mierny pokles na rovných 50 bodov. Oficiálny PMI v sektore služieb mierne klesol na 53,5 bodu, pričom podľa Caixin bude publikovaný až v pondelok.
Finalizácia indexu nákupných manažérov vo výrobe Nemecka za august ostala voči skoršiemu rýchlemu odhadu aj očakávaniam nezmenená na úrovni 53,6 bodov. Sentiment vo výrobnom sektore tak ostáva nad hranicou 50 bodov, indikujúc expanziu najväčšej ekonomiky Európskej únie. Finalizácia indexu nákupných manažérov vo výrobe eurozóny za august poklesla o jednu desatinu bodu na 51,7 bodu čo je rovnako o jednu desatinu pod očakávanou úrovňou.
Finalizácia indexu nákupných manažérov vo výrobe Veľkej Británie za august prekvapila trhy, keď vyskočila zo 48,2 bodu na 53,3 bodu, čo bolo historicky najlepšie medzimesačné zlepšenie sa. Očakávania tak predbehla o 4,3 bodu. Veľká Británia by sa tak mohla vyhnúť recesii. To sa však ukáže až po zverejnení čísel nevýrobného sektora, ktorý je dominantný v britskej ekonomike.
Trh práce USA dosiahol opäť lepšie než očakávané výsledky keď nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci sa 27. augustom dosiahli 263 tisíc žiadateľov, čo je dve tisíc pod konsenzom. Finančné trhy však prudko zareagovali na prepad finalizácie ISM indexu zásobovacích manažérov za august, ktorý s hodnotou 49,4 indikuje recesiu pri očakávaní 52 bodov.
Loretta Mester z Fedu sa vyjadrila, že americká ekonomika je v stave plnej zamestnanosti, čo umožňuje postupné zvyšovania sadzieb. Išlo tak o ďalší jastrabí prejav od predstaviteľov Fedu, čo naznačuje, že sadzby by sa mohli zvyšovať už tento mesiac.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Hlavnú pozornosť zoberie na seba dnes augustový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, ktorý bude publikovaný o 14.30 h. Jeho výsledok by mohol výraznejšie napovedať o tom či Fed zvýši sadzby už tento mesiac. Okrem toho budú zverejnené podnikové objednávky za júl z USA spolu s obchodnou bilanciou za rovnaký mesiac. Prejav bude mať Jeffrey Lacker z Fedu.

Zaujalo nás

Centrálna banka má viac akcií Facebooku ako Mark Zuckerberg

Švajčiarska centrálna banka vlastní viac verejne obchodovaných akcií spoločnosti facebook ako jej zakladateľ Mark Zuckerberg. Akcie jednej z najznámejších sociálnych sietí sú súčasťou portfólia devízových rezerv banky, ktoré sa pravdepodobne bude ďalej rozširovať. Swiss National Bank zhromaždila veľký objem zahraničných mien s cieľom oslabiť švajčiarsky frank a teraz je nútená ich investovať. Centrálna banka sa tak stala ôsmym najväčším verejným investorom sveta.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *