Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Prehľad trhov 23. 8.

Investície 23.08.2016 | 15:02 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Trh zvyšuje pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom.
  • Ropa v úvode týždňa výrazne strácala.
  • Dnes bude zverejnená augustová nálada v európskej ekonomike podľa PMI.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili v úvode týždňa v červenej nule v reakcii na výrazný pokles cien ropy a s tým súvisia straty energetických a ťažobných firiem. Wall Street stagnovala pri malých zobchodovaných objemoch, keď chýbali výraznejšie kurzotvorné správy.

Dlhopisové trhy

Výnosy štátnych dlhopisov USA či Nemecka klesali, keď nálada na trhoch bola skôr skeptickejšia a klesali ceny komodít. Poklesu výnosov amerických dlhopisov pritom nezabránil ani víkendový jastrabí slovník Stanleyho Fischera z Fedu, ktorý hovoril o tom, že centrálna banka je blízko splnenia oboch svojich cieľov (teda plnej zamestnanosti a dvojpercentnej inflácie), čo značí, že zvyšovanie sadzieb by mohlo byť za rohom.

Komoditné trhy

Zlato pokleslo na prevažne jastrabích vyhláseniach Stanleyho Fischera z Fedu, ktorý v nedeľu vyhlásil že ekonomika USA sa blíži k cieľovým hodnotám Fedu pre zvyšovanie úrokových sadzieb. Žltý kov naďalej hľadá smer pomedzi blížiacim sa zasadnutím Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) a akciovými trhmi dosahujúcimi rekordných úrovní. Ropa ukončila svoj sedemdenný rast, keď americký benchmark WTI poklesol takmer tri a pol percenta a severomorský Brent poklesom troch percent. Zmrazenie produkcie OPECom sa začína javiť ako nedostatočná podpora ceny ropy, zatiaľ čo Nigéria, Irak a Líbya zvýšili od stredy svoju produkciu. 

Devízové trhy

Dolár mal tendenciu mierne sa posilňovať voči ostatným hlavným svetovým menám, keď reagoval na víkendový jastrabí slovník Stanleyho Fischera, druhého muža Fedu, ktorý naznačil, že pokračovanie normalizácie menovej politiky je potrebné brať vážne.

Dôležité správy z ekonomiky

Včera neboli zverejnené žiadne podstatné makrodáta na oboch brehoch Atlantiku. Zaujalo tak aspoň neformálne stretnutie lídrov EÚ – nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda a talianskeho premiéra Mattea Renziho, ktorí sa zaviazali urobiť kroky na podporu rastu a podporu bezpečnosti EÚ. Išlo akoby o PR stretnutie počas uhorkovej sezóny okrem iného aj s cieľom vyjadriť podporu pre ústavnú reformu v Taliansku, ktorá by uľahčila vláde presadzovanie reforiem.

Kľúčové očakávané udalosti

Naprieč Európu budú ráno zverejnené rýchle odhady nálady v sektore výroby a služieb merané indexmi nákupných manažérov (PMI) za august. Rovnaký ukazovateľ za sektor výroby bude publikovaný popoludní aj z USA a okrem toho aj Richmond Fed Manufacturing Index za august a okrem toho aj predaje nových domov za mesiac júl. 

Zaujalo nás

Nemecko môže vyzvať verejnosť na zásobovanie jedlom a vodou

Nemecká vláda zvažuje vyzvať verejnosť, aby sa zásobila jedlom a vodou v prípade živelnej katastrofy alebo ozbrojeného útoku. Nemecký kabinet o tom bude rozhodovať v stredu. V prípade jeho prijatia by to bol prvý koncept civilnej obrany od čias studenej vojny. Plán by v prípade schválenia zahŕňal potraviny na 10 dní a 10 litrov pitnej vody na osobu, ktoré by mali vydržať päť dní. Navyše by verejnosť mala držať záložné zdroje energií a hotovosti.
Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *