Utorok 22. január. Meniny má Zora

Prehľad trhov 24. 4. 2018

Investície 24.04.2018 | 12:13 0 Komentárov
  • 10-ročný americký výnos atakuje trojpercentnú úroveň, najvyššiu od začiatku roka 2014.
  • Posun americkej výnosovej krivky nahor dodáva silu doláru.
  • Kompozitný index nákupných manažérov z eurozóny za apríl indikuje 0,6-percentný medzikvartálny rast HDP.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v pondelok rástli v reakcii na výrazné oslabenie sa eura voči doláru, pričom im pomohlo aj zverejnenie série solídnych podnikových výsledkov za prvý kvartál. Americké akcie sa konsolidovali, keď im v raste nahor pri zatiaľ výbornom priebehu výsledkovej sezóny bránil rast dlhého konca výnosovej krivky.

DLHOPISOVÉ TRHY

10-ročný americký výnos si už tyká s hladinou 3,0 percenta, nad ktorou sa naposledy pohyboval v januári 2014, keď klesá geopolitické napätie, ako aj pravdepodobnosť obchodnej vojny. Ceny dlhopisov nadol tlačí aj rast cien ropy, ktoré by mohli pomôcť odraziť sa inflácii.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokračovalo vo výrazných stratách, čo bola najmä funkcia rastu amerických sadzieb a s tým súvisiaceho posilnenie sa dolára. Ropa po volatilnom priebehu včera zaznamenala malé zisky a posunula sa na nové multiročné maximá. V úvode obchodovania sa dostala pod tlak po správach, že USA by mohlo uvoľniť niektoré ruské sankcie voči firme Rusal, ak sa jej kontroly vzdá Oleg Deripaska a po správach iránskeho ministra pre energetiku Bijana Zanganeha o tom, že OPEC nemusí nutne predĺžiť dohodu o obmedzení produkcie. Neskôr však prevážili faktory robustného dopytu po komodite ako aj obáv, že USA by mohli na Irán uvaliť sankcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár posilňoval voči hlavným svetovým menám a vzájomný výmenný kurz voči euru klesol k 122 dolárovým centom po tom, ako pokračoval rast amerických sadzieb. Mínusom pre euro boli aj špekulácie, že ECB by nemusela v júni oznámiť koniec programu kvantitatívneho uvoľňovania.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli naprieč Európu zverejnené rýchle odhady nálady v sektore služieb aj výroby za apríl podľa PMI – teda indexov nákupných manažérov. Kompozitný indikátor za eurozónu ostal nezmenený na 55,2 bodu, keď trh očakával mierny pokles. Mierne si polepšil sektor služieb, pričom nálada v spracovateľskom priemysle pokračovala v určitom poklese. Celkovo možno konštatovať, že stabilizácia PMI po predchádzajúcich poklesoch je dobrou správou a aktuálne úrovne implikujú 0,6-percentný medzikvartálny rast HDP pre eurozónu.
  • Aj v USA boli zverejnené rýchle odhady sentimentu podľa PMI za apríl. Na základe čísel možno konštatovať, že nálada sa mierne zlepšila, keď  kompozitný indikátor sa posunul na 54,8 bodu z marcových 54,2 bodu. Zaujímavosťou  reportu je konštatovanie, že ceny vstupov rastú najrýchlejšie od júla 2013, za čo môže najmä zavedenie importných cieľ.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Najdôležitejšími dnes zverejnenými dátami budú manažérsky prieskum nálady IFO z Nemecka za apríl spolu s prieskumom spotrebiteľskej dôvery v USA za rovnaký mesiac. Okrem toho vystúpia z centrálnych bankárov Sam Wood z BoE ako aj Francois de Villeroy z ECB. Pokračuje aj výsledková sezóna, kde zverejnia výsledky za prvý kvartál okrem iných aj Coca-Cola, Verizon či Caterpillar.

ZAUJALO NÁS

Čína investovala v Európe za dekádu 318 miliárd dolárov

Za poslednú dekádu čínske firmy investovali v Európe viac ako 300 miliárd dolárov. Nákupy smerovali od futbalových klubov, cez prístavy, až po výrobcov automobilov, často za nezmyselne vysoké ceny. Tieto čínske kroky začínajú v Berlíne, Paríži, ale aj v mnohých iných krajinách vzbudzovať obavy, keďže takto by mohol získať Peking okrem ekonomického vplyvu aj politický. Preto európski politici začínajú tlačiť na väčší screening čínskeho kapitálu a chrániť strategické podniky či odvetvia. V podstate ide o určitú formu protekcionizmu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *