Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Prehľad trhov 26. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Euro najslabšie voči doláru od začiatku marca.
  • Októbrový prieskum IFo ukázal zlepšenie sa biznis klímy v Nemecku na vyše dvojročné maximá.
  • Prezident ECB Mario Draghi vyzýva na štrukturálne reformy.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku klesali, za čím stál pokles cien ropy a tiež zverejnenie série skôr zmiešaných korporátnych hospodárskych výsledkov firiem za tretí kvartál. Wall Street tlačil nadol aj silnejší dolár pri raste očakávaní, že Fed v decembri zvýši sadzby. Navyše prieskumy ukázali zhoršenie sa americkej spotrebiteľskej dôvery za október. Európskym akciám naooak nepomohlo ani oslabenie sa eura a zverejnenie októbrového zlepšenia sa biznis klímy v Nemecku podľa prieskumu Ifo. 
 
 

Dlhopisové trhy

Dlhopisové trhy zažili v utorok relatívne pokojné obchodovanie, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb. Očakávania, že Fed zvýši sadzby a ECB pravdepodobne predĺži program nákupu aktív sú už do značnej miery zacenené.

Komoditné trhy

Zlato rástlo, keď ho podporoval rastúci fyzický dopyt z Indie. Výraznejším ziskov však bránili rastúce očakávania ohľadne skorého zvýšenia sadzieb Fedom. Ropa klesala, pričom americký benchmark WTI klesol pod 50– dolárovú hranicu, keď rastie na trhoch nervozita, či sa OPEC dokáže definitívne dohodnúť na obmedzení produkcie budúci mesiac. Irak má totiž výhrady voči dohode a žiada pre seba výnimku.
 

Devízové trhy

Dolár pokračoval v posilňovaní sa voči zvyšku hlavných svetových mien, keď trhoví hráči sú čoraz viac presvedčení, že Fed zvýši sadzby v decembri a bude pokračovať v sprísňovaní menovej politiky aj v budúcom roku na rozdiel od ostatných veľkých svetových centrálnych bánk. Dolárový index sa posunul na nové deväťmesačné maximá, pričom vzájomný výmenný kurz eura a dolára sa dostal na úroveň 108,5 dolárového centu, čo predstavuje najslabší kurz eura od začiatku marca.
 
 

Dôležité správy z ekonomiky

Prieskum Ifo v Nemecku za október ukázal na zlepšenie sa biznis klímy a očakávaní na najvyššiu úroveň od jari 2014, čo by mohlo naznačiť zrýchlenie dynamiky rastu miestnej ekonomiky, ktorá vykazuje robustnú odolnosť voči neistote spätej okolo brexitu.

Októbrová spotrebiteľská dôvera v USA klesla na trojmesačné minimá, keď kleslo hodnotenie súčasných biznis podmienok ako aj trhu práce. Celkovo je však americký spotrebiteľ naďalej v solídnej kondícii a spotreba domácností by tak naďalej mala rásť miernym tempom.

Včera mal zaujímavý prejav šéf ECB Mario Draghi, v ktorom volal po politikách, ktoré zvýšia prirodzenú úrokovú mieru. Malo by ísť o politiky, ktorý odstránia korene nadmerných úspor a nízkych investícií – inými slovami fiškálnu politiku a štrukturálne politiky.

Okrem neho mali vystúpenia aj americkí centrálni bankári, kde John Williams naznačil, že najlepšie by bolo zvýšiť sadzby v USA v decembri. Jeho kolega Dennis Lockhart nemal poznámky o menovej politiky no naznačil, že aj po ôsmych rokoch od recesie je vývoj ekonomiky hrboľatý.

Kľúčové očakávané udalosti

Z pohľadu makrodát sa pozornosť trhu bude sústreďovať najmä na Spojené štáty, kde budú zverejnené septembrové predaje nových domov, obchodná bilancia za rovnaký mesiac a rýchly odhad nálady v službách za október podľa PMI.

Zaujalo nás

Dopyt po zážitkoch rastie

Dynamika rastu trhu s luxusnými lietadlami, jachtami či iným luxusným tovarom v roku 2016 klesá, zatiaľ čo zákazníci uprednostňujú zážitkovú turistiku. Na druhej strane tak rastie dopyt po hotelových a reštauračných službách alebo po zážitkoch. V dôsledku tohto trendu sa horšie darí aj ostatnému luxusnému tovaru s jedinou výnimkou luxusných áut, dopyt po ktorých vzrástol v tomto roku o osem percent, zatiaľ čo v minulom roku vzrástol až o 15 percent. Vyplýva to z ostatnej štúdie Bain Luxury Study.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *