Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Prehľad trhov 27. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Trhy kalkulujú s vyše 70-percentnou pravdepodobnosťou zvýšenia sadzieb Fedom v decembri.
  • Peter Praet z ECB vidí stále prítomné riziká rastu, aj keď ekonomika eurozóny je odolná.
  • Článok Reuters zo zdrojov z ECB hovorí o predĺžení kvantitatívneho uvoľňovania.

Akciové trhy

Európske akciové trhy klesali za čím stál pokles cien ropy a negatívny vývoj na Wall Street, kde investori reagovali okrem poklesu ropy tiež na sériu zmiešaných korporátnych výsledkov. Samotné americké akcie sa však dokázali v závere obchodovania odraziť a končiť v červenej nule.

Dlhopisové trhy

Výnosy na dlhopisových trhoch sa vo všeobecnosti posúvali vyššie, keď rastie pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom do konca roka. V Európe k tomu prispela aj séria nových emisií viacerými vládami.

Komoditné trhy

Zlato sa konsolidovalo, keď rastúci dolár, ktorý jeho cenu tlačí nadol bol kompenzovaný silným fyzickým dopytom z Ázie a najmä Indie. Ropa sa dostala pod intenzívny predajný tlak, keď rastú pochybnosti, či sa OPECu dokáže na stretnutí vo Viedni na konci novembra definitívne dohodnúť na obmedzení produkcie, po tom, čo Irak, Nigéria či Líbya majú výhrady voči dohode.

Devízové trhy

Dolár mierne korigoval svoje predošlé zisky po tom, čo sa dolárový index posunul v predošlých dňoch na deväťmesačné maximá. Časť obchodníkov pristúpila na výber ziskov zo stávok na jeho rast pri očakávaní zvýšenia sadzieb Fedom do konca roka.

Dôležité správy z ekonomiky

Spotrebiteľská dôvera podľa inštitútu GfK v Nemecku klesla pre november o tri desatiny bodu na 9,7 bodov, napriek očakávaniam zotrvaniu úrovne 10 bodov. Nemeckej ekonomike spoliehajúcej sa dlhé roky najmä na export, by vyššia domáca spotreba pomohla podporiť dopyt naprieč celou eurozónou. Slabšie ako očakávané zverejnenie tak ukončuje robustnú robustnú sériu makrodát Nemecka v tomto týždni.
Včerajšiu sériu amerických makrodát odštartovali vyšší ako očakávaný medzimesačný rast veľkoobchodných zásob v septembri. Tie vzrástli o dve desatiny percenta, indikujúc tak slabší dopyt spotrebiteľov. Očakávané odhady októbrových Indexov nákupných manažérov (PMI) v službách však nadviazali na pozitívne pondelkové dáta z výrobného sektora, keď nevýrobný sektor vzrástol o 2,5 bodu na 54,8 bodov a kompozitný index o 2,6 bodu na 54,9 bodov. O čiastočné vymazanie strát z predchádzajúceho mesiaca sa postaral nárast predaných nových domov v septembri, ktorý vzrástol o 3,1 percenta na 593 tisíc predaných nových domov.
Včera mal vystúpenie Peter Praet, šéfekonóm ECB, ktorý síce naznačil, že ekonomika eurozóny je relatívne odolná, no stále sú prítomné riziká jej spomalenia najmä čo sa týka neistoty okolo brexitu. Zároveň povedal, že inflácia musí ešte ukázať jasné znaky väčšej dynamiky rastu a je imperatívnom urobiť rozhodné opatrenia s cieľom podporiť cyklickú obnovu rastu do štrukturálnej.
Včera agentúra Reuters publikovala článok, kde sa odvolávala na zdroj z ECB, ktorý hovoril o tom, že je v podstate isté predĺženie kvantitatívneho uvoľňovania za marec 2017 ako aj úprava jeho parametrov. To či bude po marci udržaný mesačný objem nákupov vo výške 80 miliárd alebo bude znížený bude závisieť od vývoja ekonomiky.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pozornosť trhov sa z pohľadu makrodát bude sústrediť na nedokončené predaje domov v USA za september spolu s pravidelnými novými a pokračujúcimi žiadosťami o podporu v nezamestnanosti.
  • Z pohľadu centrálnych bánk bude mať vystúpenie Yves Mersch z ECB.

Zaujalo nás

Luxusné duty-free obchody v Singapure

Spoločnosť DFS dala čakaniu na ďalší let na letisku Changi v Singapure nový rozmer. Predstavila nový koncept duty free shopov, teda obchodov oslobodených od daní a ciel, v ktorých ponúka drahé whisky, vína či cigary, ktoré si tu zákazníci môžu zároveň aj vychutnať. Novinkou je dokonca možnosť vyskúšať si virtuálnu realitu. Niektorí zákazníci si tu dokonca kupujú fľaše s cenami niekoľkých desiatok tisíc dolárov, zatiaľ čo prestupujú na iný let. Obchod si tak zaslúžil cenu Najlepšej nákupnej skúsenosti či Najlepšieho maloobchodného konceptu roka.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *