Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Prehľad trhov 30. septembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Riziká Deutsche Bank naďalej znepokojujú trhy.
  • Ropa pokračovala v raste aj druhý deň po oznámení o obmedzení produkcie OPECom.
  • Šéf Bundesbanky Jens Weidmann je proti fiškálnym stimulom. 

Akciové trhy

Americké akciové trhy poklesli vzhľadom na znepokojivú situáciu Deutsche Bank a možnosť, že jej problémy sa rozšíria do globálneho finančného sektora. To úplne zatienilo odraz cien ropy. Európske akciové trhy rovnako zaťažila situácia v bankovom sektore, no situácia na jednotlivých trhoch starého kontinentu bola rôznorodejšia, keď časť z nich podporila vyššia váha energetických titulov.

Dlhopisové trhy

Výnosy nemeckých dlhopisov mierne vzrástli vzhľadom na špekulácie okolo možnej záchrany Deutsche Bank vládou. Dopyt po amerických bezpečne vnímaných štátnych dlhopisoch naopak vzrástol, napriek zverejneniu prevažne solídnych makrodát.

Komoditné trhy

Zlato naďalej hľadá smer, keď investori zvažujú možné riziká a ich dopad na finančné trhy. Ropa rástla aj nasledujúci deň po stretnutí členov OPECu, ktorí predbežne odsúhlasili zníženie ťažby. Otáznym je dokedy vydrží tento sentiment na trhoch, keďže o konkrétnych číslach bude OPEC rokovať na svojom formálnom zasadnutí v novembri.

Devízové trhy

Dolár mierne posilnil voči košu hlavných svetových mien, po zverejnení prevažne solídnych makrodát z USA v podobe revízie rastu HDP za druhý kvartál smerom nahor. Doláru pomáhajú aj stále častejšie sa vyskytujúce vyjadrenia členov Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) volajúcich po raste úrokových sadzbieb. 

Dôležité správy z ekonomiky

Miera nezamestnanosti Nemecka v septembri ostala podľa očakávaní nezmenená na úrovni 6,1 percenta. Počet nezamestnaných vzrástol o tisíc, v porovnaní s konsenzom poklesu o päť tisíc a predstavuje prvý rast nezamestnaných v Nemecku za posledných dvanásť mesiacov. Rýchy odhad rast indexu spotrebiteľských cien z Nemecka prekonal očakávania o jednu desatinu percenta, keď medzimesačne vzrástol o 0,1 percenta. Medziročne podľa odhadu rástol index o 0,7 percenta, čo je desatinu viac ako konsenzus a o tri desatiny rýchlejší rast ako v predchádzajúcom období.
Finalizovaný hrubý domáci produkt USA za druhý kvartál vzrástol o 1,4 percenta prekonávajúc očakávania o jednu desatinu a až o tri desatiny viac ako odhadovaný rast zverejnený pred mesiacom. Rast ekonomiky je síce takmer dva krát vyšší ako v prvom kvartáli, no stále zaostáva od prvotných očakávaní 2,6 percenta, ktoré predpovedala Wall Street. Osobná spotreba, ktorá predstavuje viac ako dve tretiny celkovej ekonomiky, spomalila svoj rast v druhom kvartáli o jednu desatinu percenta na 4,3 percenta. Trh práce naďalej vykazuje neúnavný rast, keď počet žiadateľov o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci sa 24. septembrom dosiahol 254 tisíc, nárast o tri tisíc oproti predchádzajúcemu obdobiu. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci sa 17. septembrom navyše klesli o viac ako 40 tisíc žiadateľov o podporu v nezamestnanosti.
Včera malo vystúpenie viacero centrálnych bankárov Fedu aj ECB no v zásade ničím neprekvapili a nedokázali vyvolať väčšinu reakciu trhov. Zaujali nás slová Bostjana Jazbeca, šéfa slovinskej centrálnej banky, ktorý nepriamo nevylúčil nákup akcií v rámci kvantitatívneho uvoľňovania. Povedal, že je príliš skoro na posúdenie takého kroku. Šéf Bundesbanky Jens Weidmann sa vyjadril proti fiškálnemu stimulu v Nemecku, do čoho tlačí krajinu napríklad aj prezident ECB Mario Draghi. Weidmann pripomenul, že nemecký verejný dlh je už teraz vysoký a vzhľadom na očakávaný demografický vývoj by mal byť znižovaný a nie zvyšovaný.
Z amerických centrálnych bankárov vystupovala šéfka Fedu Janet Yellenová, ktorá sa však k aktuálnym otázkam menovej politiky v podstate nevyjadrovala. Neel Kashkari sa vyjadril, že inflačné tlaky sú nízke a nie je dôvod pre zvyšovanie sadzieb. Podobný názor mal aj Jerome Powell. Naproti tomu Dennis Lockhart preferuje zvyšovanie sadzieb a najradšej by tak urobil už na najbližšom zasadnutí Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) v novembri. Rovnaký názor má aj Esther Georgová, keď obaja vidia solídny stav americkej ekonomiky. A do tretice aj Patrick Harker povedal, že zvyšovanie sadzieb v tomto roku by bolo primerané, no nie je si istý, či sa nájde dostatok konsenzu pre tento krok.

Kľúčové očakávané udalosti

  • V skorých ranných hodinách boli zverejnené index nákupných manažérov (PMI) vo výrobe podľa súkromnej organizácie Caixin, ktorý sa drží jednu desatinu nad hladinou 50 bodov, ktorá oddeľuje konjunktúru od kontrakcie aktivity.
  • Ráno boli zverejnené aj čísla maloobchodných tržieb z Nemecka za august, ktoré ukazujú na pomerne dynamicky medziročný rast.
  • Okrem toho budú zverejnené ešte finálne čísla rastu HDP za druhý kvartál z Veľkej Británie a trhy bude zaujímať aj rýchly odhad inflácie v eurozóne za september spolu s miernou nezamestnanosti za august.
  • V USA sa pozornosť trhu bude sústreďovať na finalizáciu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za september a indikátor aktivity Chicago PMI za september.
  • Okrem toho bude mať svoj prejav Robert Kaplan z Fedu.

Zaujalo nás

Grécka privatizácia ponúka 15-percentné výnosy

Privatizácia gréckych štátnych spoločností ponúka investorom aktíva so zaujímavou návratnosťou. Tento krok je jednou z podmienok európskych veriteľov pre poskytnutie záchranného balíčka v hodnote 86 milárd eur. Zároveň grécka vláda pochopila, že pre obnovenie ekonomiky a tvorbu nových pracovných miest potrebuje Grécko v prvom rade prilákať zahraničných investorov a budovať si ich dôveru.

Táto príležitosť by investorom mohla priniesť výnosnosť investícií až 15 percent. Myslí si to Odysseas Athanasiou, ktorý je šéfkom firmy Lamda Development, ktorá špecializuje na gréckej nehnuteľnosti.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analyci J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *