Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Prehľad trhov 31. augusta

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Dolár pokračuje v posilňovaní sa voči euru.
  • Zlato na vyše mesačných minimách.
  • Trhy budú čakať na piatkové čísla z trhu práce USA.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v utorok rástli, keď doháňali pondelkový rast Wall Street, ktorá sa odrazila vzhľadom k tomu, že trhoví hráči príliš neveria, že by Fed mohol sprísniť menovú politiku už v septembri napriek sérii jastrabích vyhlásení jeho predstaviteľov. Samotné americké akcie v utorok mierne klesli, no v zásade sa nič na trhoch nedeje a pravdepodobne sa bude čakať do piatka na augustový nonfarm payrolls report z trhu práce USA, ktorý by mohol naznačiť ďalšie kroky americkej centrálnej banky. 

Dlhopisové trhy

Na dlhopisových trhoch prebiehalo nudné pokojné letné obchodovanie pri absencii výraznejších impulzov a obchodníci čakajú na závere týždňa a na augustové čísla z amerického trhu práce, ktoré by mohli viac napovedať, čo urobí Fed v septembri. 

Komoditné trhy

Zlato kleslo pod 1320 dolárov na vyše mesačné minimá k čomu prispel rast sily dolára a zverejnenie silných augustových čísel spotrebiteľskej dôvery z USA, ktorá nakláňa misky váh v prospech septembrového zvýšenia sadzieb Fedom. Ropa strácala takisto v dôsledku silnejšieho dolára ako aj pre určitý rast skepsy, že by sa jej hlavní svetoví producenti vedeli dohodnúť na obmedzení produkcie v čase, keď vysoký iránsky vládny predstaviteľ povedal, že krajina bude pokračovať v zvyšovaní produkcie, ktorá by mala na konci roka dosiahnuť štyri milióny barelov denne. 

Devízové trhy

Dolár sa ďalej posilnil voči väčšine hlavným mien sveta, keď trh zvyšuje pravdepodobnosť skorého septembrového sprísnenia menovej politiky Fedom po sérii jastrabích vyhlásení – naposledy od jeho šéfky Janet Yellenovej a Stanleyho Fischera. Euro sa voči doláru oslabilo až na úroveň 11,5 dolárového centa. 

Dôležité správy z ekonomiky

Index ekonomického sentimentu eurozóny v auguste klesol zo 104,5 bodu na 103,5 bodu, čo je o šesť desatín nižšie ako konsenzus. Dôvera klesala v priemyselnom aj nevýrobnom sektore, ako aj vo finalizácii spotrebiteľskej dôvery pre august. Pokles by mohol signalizovať očakávaný vplyv britského referenda o opustení Európskej únie na spoločnosti a domácnosti.

Čítanie tak opäť poskytuje argumenty ECB na rozširovanie stimulov na obnovenie ekonomiky a oživenie cenového rastu pred zasadnutím rady guvernérov v nasledujúcom týždni.

Index spotrebiteľských cien (CPI) v Nemecku za mesiac august medzimesačne klesol z 0,3 percent na 0 percent, mätúc tak očakávania rastu cien v najväčšej ekonomike Európskej únie. Medziročne ostal index na pôvodnej úrovni 0,4 percenta v súlade s očakávaniami. Harmonizovaný CPI sa medzimesačne dostal až do záporného rastu 0,1 percenta.

Medziročne harmonizovaný rast cien spomalil dynamiku rastu z 0,4 percent na 0,3 percenta oproti očakávaniam dvoch desatín 0,5 percent. Vyššie očakávania boli podporené vyššími cenami energií a slabším eurom.

Index spotrebiteľskej dôvery v USA za august vzrástol z revidovaných 96,7 bodu na 101,1 bodu čo je 3,1 bodu nad očakávaniami. Index pozitívne prekvapil najmä po tom, čo revidácia predchádzajúceho mesiaca poukázala na nižšiu hodnotu. Konsenzus trhu bol navyše pod hodnotou predošlého merania a bol teda očakávaný pokles. Spotrebiteľská dôvera tak vzrástla takmer na ročné maximum po júlovom prepade.

Včera mal opätovne vystúpenie Stanley Fischer z Fedu, no trhy z neho nie sú o moc múdrejšie. Povedal totiž, že Fed sa bude rozhodovať na základe prichádzajúcich dát. 

Kľúčové očakávané udalosti

  • Ráno boli zverejnené dáta júlových maloobchodných tržieb z Nemecka, ktoré zaostali na ročnej báze za očakávaním trhov hoci na medzimesačnej báze rástli (aj vďaka revízii za jún nadol) výrazne viac ako konsenzus. Z Nemecka budú publikované ešte aj dáta augustovej miery nezamestnanosti.
  • Okrem toho budú trhmi pozorne sledované čísla rýchleho odhadu inflácie za eurozónu za august spolu s mierou nezamestnanosti za júl.
  • Z USA budú publikované čísla nedokončených predajov domov za júl, prieskumu nálady v regióne Chicago (Chicago PMI) za júl ako aj augustový ADP report z trhu práce.
  • Trhoví hráči budú mať na radare aj vystúpenia centrálnych bankárov – Charlesa Evansa, Neela Kashkariho z Fedu a Petra Praeta a Francoisa Velleroya z ECB. 

Zaujalo nás

Apple s masnou pokutou

Európska komisia nariadila spoločnosti Apple zaplatiť  spätne 13 miliárd euro navýšených o úroky. Dôvodom je vyhlásenie komisie, že Írsko ilegálne krátilo dane výrobcovi iPhone, čo je v rozpore s pravidlami EÚ o štátnej pomoci. Po trojročnom vyšetrovaní je to tak najvyššia pokuta Európskej komisie v prípadoch, kedy krajiny EÚ poskytli daňové výhody spoločnostiam.

Výška pokuty dokonca prekvapila Apple aj predstaviteľov USA, ktorí predtým komisiu vyzvali aby prípad uzavrela. Apple rovnako ako aj írska vláda sa však plánujú odvolať proti tomuto rozhodnutiu. Pokuta by mohla naštrbiť vzťahy medzi EÚ a USA v otázke medzinárodného daňového práva a viesť až k jeho reformovaniu. Akcie firmy Apple však výraznejšie na správy neregovali, keď stratili len necelých 0,8 percenta. 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *