Stvrtok 28. mája. Meniny má Viliam

Prehľad trhov a spravodajstvo 27. 3. 2020

Investície 27.03.2020 | 11:06 3 komentáre
 • Americké akcie zaznamenali včera ďalší rast a dosiahli najlepší trojdňový zisk od roku 1931, ktorý presiahol 20 percent. Nálada na trhoch sa zlepšila vďaka prijatiu fiškálnych a monetárnych stimulov po celom svete, ktoré nemajú obdobu.
 • Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA za týždeň končiaci sa 21. marcom raketovo vyskočili na 3,3 milióna. Ide o najväčší týždenný prírastok v histórii, keď americké firmy pre koronavírus vo veľkom prepúšťajú.
 • Skupina G20 najväčších ekonomík sveta dá na boj proti koronavírusu 5 biliónov dolárov.
 • Lídri EÚ sa nedokázali dohodnúť na spoločnom pláne boja proti koronavírusu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie včera opäť prudko posilňovali, keď trhy evidentne veria vo funkčnosť a schválenie gigantického záchranného stimulačného balíčka v objeme 2,2 bilióna amerických dolárov, ktorý po schválení v Senáte mieri do Snemovne reprezentantov. Americký prezident ho podpíše hneď, ako ho bude mať na stole. Náladu podporil aj šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell, ktorý sa vyjadril, že Fed s pomocou ekonomiky ani zďaleka nekončí a je pripravený „agresívne“ konať, aby podporil ponuku úverov.

Investori doslova hodili za hlavu nevídaný nárast počtu nezamestnaných, ktorý aj napriek rekordu nedosiahol najpesimistickejšie odhady analytikov. Index Dow Jones stúpol o 6,38 percenta na 22 552 bodov, širší index S&P 500 sa zvýšil o 6,24 percenta na 2 630 bodov a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrástol o 5,6 percenta na 7 797 bodov. Európske akciové trhy sa aj naďalej viezli na pozitívnej vlne odhodlania vlád a centrálnych bánk bojovať proti koronavírusovej kríze a obchodovanie zakončili v zelených farbách. Paneurópsky index STOXX 600 posilnil o 2,55 percenta na 321 bodov, britský FTSE 100 pridal 2,24 percenta na 5 815 bodov a nemecký DAX 30 sa po náraste o 1,28 percenta prehupol nad 10 000 bodov. Rast podporila ECB, ktorá zrušila limity na emisiu PEPP (pandemického núdzového programu – teda najnovšieho kola oznámeného kvantitatívneho uvoľňovania v objeme 750 miliárd eur) pri nákupe štátnych dlhopisov, ktorá bola doteraz 33 percent.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov zostali stabilné nad 0,8 percentami, keď nekončiaca masívna podpora zo strany americkej administratívy a Fedu dávajú nadej, že ich monetárne a fiškálne stimuly dokážu zmierniť dopady koronavírusovej nákazy na ekonomiku. Jej vplyv sa už prejavil pozastavením podnikateľskej aktivity i skokovitým nárastom žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Len pomaly poľavujúce šírenie nákazy naprieč západnou Európu živilo záujem o bezpečne vnímané štátne dlhopisy Nemecka, ktorých desaťročný výnos poklesol o 8 bázických bodov na -0,37 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlé čísla z amerického trhu práce a slabší dolár podporili zlato, ktoré vzrástlo o 0,8 percenta na 1 651 dolárov za uncu. Ropa po štyroch dňoch korigovania strát bola opäť na kolenách, keď sa okrem poklesu dopytu po energii topí aj v záplave lacnej ropy zo Saudskej Arábie, ktorá spôsobuje masívny previs ponuky komodity. Americká ľahká ropa WTI poklesla o 5,1 percenta na 22,6 dolárov a severomorský benchmark ropa brent poklesla o tri percentá na 26,34 dolárov. Podľa niektorých odhadov klesol dopyt po rope o 20 miliónov barelov denne, čo je zhruba pätina.

DEVÍZOVÉ TRHY

Pod výrazný tlak sa dostal americký dolár pre rýchle šírenie nákazy koronavírusu v Spojených štátoch, predovšetkým však v New Yorku, ako aj bezprecedentný rozsah aktuálnej krízy na zamestnanosť, keď počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v minulom týždni skokovito narástol na 3,28 milióna, čo je viac ako štvornásobok v porovnaní s doterajším historickým maximom z roku 1982. Naopak, darilo sa euru, ktoré voči doláru posilnilo na 110 dolárových centov, keď pozitívny ohlas medzi investormi malo spustenie gigantického programu kvantitatívneho uvoľňovania ECB na boj s dopadmi nákazy na ekonomiku. V apreciácii mu výraznejšie neublížilo ani prudké zhoršenie aprílovej spotrebiteľskej dôvery v Nemecku, ktorá sa prepadla na najnižšiu úroveň od roku 2009.

DÔLEŽITÉ EKONOMICKÉ SPRÁVY

 

 • Makročíslom, ktoré vzbudilo včera najväčší záujem, boli nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti z USA za týždeň končiaci sa 21. marcom. Spojené štáty majú omnoho flexibilnejšiu pracovnú legislatívu, bez povinných výpovedných lehôt. Zamestnancov môžu prepustiť z jedného dňa na druhý. Takže v čase koronakrízy pri poklese biznisu tak aj bez váhania urobili. Nové žiadosti skočili na 3,3 milióna, pričom predtým sa pohybovali na úrovniach okolo 210 až 220-tisíc. Išlo o najväčší prírastok v histórii.
 • Okrem toho z USA dorazilo tretie sčítanie amerického HDP za štvrtý kvartál 2019 a potvrdilo 2,1-percentný medzikvartálny anualizovaný rast. Zahraničný obchod USA skončil vo februári v schodku takmer 60 miliárd dolárov, čo je pokles z vyše 65 miliárd v januári.
 • Nemecká spotrebiteľská dôvera podľa prieskumu GfK klesla za apríl na najnižšiu úroveň od finančnej krízy z prelomu rokov 2008 a 2009. Stojí za tým obrovská neistota spätá s koronavírusom.
 • Britské maloobchodné tržby spomalili tempo rastu vo februári na medziročnej báze na 0,5 percenta z januárových 1,7 percenta. Február však ešte nebol mesiac, keď sa naplno prejavil koronavírus.
 • Včera mala pravidelné zasadnutie Bank of England. Vzhľadom k tomu, že na mimoriadnom míting nedávno znížila sadzby na 0,1 percenta a zvýšila kvantitatívne uvoľňovanie, včera sa neudiali žiadne zmeny nastavenia politiky.
 • Šéf Fedu Jerome Powell mal včera verejné vystúpenie, kde povedal, že centrálna banka bude naďalej používať všetky nástroje na boj proti spomaleniu ekonomiky spôsobenej koronavírusom. „Keď ide o úverovanie, nikdy sa nám neminie munícia,“ vyhlásil. Dodal, že stále existuje priestor v menovej politike alebo v iných dimenziách na podporu ekonomiky.
 • Včera mali míting krajiny G20, po ktorom vydali spoločné vyhlásenie, že uvoľnia viac ako 5 biliónov dolárov na boj proti spoločenským, ekonomickým a finančným dopadom koronavírusu. Pozornosť sa ušla najmä čínskemu lídrovi Si Ťin-pchingovi, ktorý vyzval krajiny na zníženie ciel a odstránenie bariér zahraničného obchodu s cieľom podporiť hladný tok tovarov. Volal aj po lepšej koordinácii finančnej regulácie s cieľom pomôcť stabilite finančných trhoch.
 • Míting lídrov EÚ prostredníctvom videkonferencie, ktorý trval šesť hodín a mal priniesť plán spoločného boja proti koronakríze skončil bez výsledku. Spoločné koronabondy eurozóny sú, zdá sa, mŕtve, keď sever EÚ je proti juhu. Navyše aj plán čerpať zdroje z ESM (eurovalu) nevonia najmä Taliansku, keďže je spojený s plnením určitých podmienok.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • V Európe nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.
 • V USA bude zverejnená jadrová PCE inflácia za február, ktorú by trhy normálne pozorne sledovali, no vzhľadom na koronavírus a na to, že Fed bude robiť najbližšie neobmedzené kvantitatívne uvoľňovanie, pôjde o úplne nepodstatnú štatistiku. Z Ameriky dorazia aj finálne čísla spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity.

ZAUJALO NÁS

BÝK, ČI MEDVEĎ

Medzinárodná organizácie práce (ILO) vyzýva svetové vlády k rýchlym a razantným krokom, aby pred ekonomickými dopadmi pandémie koronavírusu vo svete chránili zamestnancov. ILO navrhuje rozšírenie sociálnej ochrany, skrátenie pracovnej doby, platenú dovolenku, ale i finančné a daňové úľavy pre všetky typy firiem. Organizácia odhaduje, že dopad nákazy na ekonomický rast by mohol v najpriaznivejšom prípade svet pripraviť o 5,3 milióna pracovných miest a pri najhoršom scenári až o 24,7 milióna miest. To by prekonalo aj situáciu z rokov 2008/2009, kedy počas globálnej finančnej krízy stratilo prácu 22 miliónov ľudí.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

3 odpovede na “Prehľad trhov a spravodajstvo 27. 3. 2020”

 1. Marek píše:

  Je to niekto, kto by vedel zhodnotit odbornejsie moznost dalsieho poklesu trhov?
  Pride mi to prilis jednoduche, ze trhy sa odrazili a teraz pojdu hore. Minimalne by som cakal aspon potvrdenie najnizsich obchodovanych urovni pre hoc aky dalsi rast. Je mozne ze trhy by sa takto rychlo spamatavali? Samotne seky pre obcanov US su sice pekne ale chudobnych nezachrania a ti co nieco maju tak nijak vyrazne im to nezvysi kapital…

 2. Ivan píše:

  Je fakt, že sa trhy odrazili a výrazne rastú. To, či je to dlhodobá záležitosť, je otázka. Zaleží to asi od toho, či príde nejaká nová negatívna správa, ktorá by dokázala prekryť pozitívny sentiment z balíka stimulov.

 3. Jozef píše:

  Je smutne že sa jedan len o fiktivne peniaze a ekonomiku a nie o skutočne vyrobne hodnoty . Stači len vyjadrenie „silných“ a skok je tu, ale real bude úplne iný a to po vyhodnotení 2 štvrťroku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *