Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Prehľad trhov a spravodajstvo 30. 3. 2020

Investície 30.03.2020 | 10:56 0 Komentárov
  • Americké akciové trhy majú za sebou najlepší týždeň za ostatných 10 rokov, odraz však ešte nemusí byť udržateľný. Fiškálne a monetárne stimuly zlepšili sentiment, no bezprostredne nedokážu podporiť ekonomiku bojujúcu s koronavírusom.
  • Zlato ako bezpečný prístav si zaknihovalo najlepší týždeň od čias finančnej krízy, keď sa oslabuje dolár a rastú obavy z vysokej inflácie práve pre gigantický rozsah vládnych záchranných balíčkov a rozdávania peňazí centrálnymi bankami.
  • Ropa klesla od začiatku roka o vyše 60 percent, keď dopyt kolabuje pre koronavírus a ponuka čelí šoku rastu ťažby pre otvorenú saudsko-ruskú cenovú vojnu.
  • Americký prezident Donald Trump predĺži opatrenia „social distancingu“ až do konca apríla.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie v piatok po predchádzajúcom vysokom trojdennom raste oslabili. Wall Street ovplyvnili správy o prudkom šírení koronavírusu v USA, ktorý už má v krajine najviac nakazených z celého sveta. To rozvírilo obavy o ďalší osud americkej ekonomiky, ktorej by nemusel na vzchopenie sa stačiť ani obrí balíček fiškálnych opatrení v hodnote 2,2 bilióna dolárov, ktorý prešiel aj Snemovňou reprezentantov a jeho platnosť už potvrdil svojím podpisom aj americký prezident Donald Trump.

I napriek piatkovým prepadom majú americké akcie za sebou najlepší týždeň za posledných 10 rokov. Širší index S&P 500 napriek poklesu o 3,37 percenta za celý týždeň stúpol o 10,21 percenta a uzatváral na 2 541 bodoch. Technologický Nasdaq zmiernil svoj týždenný rast na 9,03 percenta, keď v piatok stratil 3,79 percenta a uzatváral na 7 502 bodoch. Najlepší týždeň od 1 938 prežil blue chips index Dow Jones, ktorý pridal 12,84 percenta aj napriek piatkovému poklesu o 4,06 percenta skončil na 21 636 bodoch. Do červených farieb sa odeli v závere týždňa aj európske akciové tituly, keď ich negatívne zasiahol postoj predstaviteľov EÚ, ktorí sa nezhodli na podobe podporných opatrení pre ekonomiky sužované koronavírusom. Európsky lídri sa nevedia dohodnúť, či poskytovať zasiahnutým krajinám úvery zo záchranného fondu, alebo vydávať špeciálne dlhopisy, tzv. koronabondy. Napriek piatkovému oslabovaniu zaznamenali európske akcie najprudší týždenný nárast od roku 2011, keď si paneurópsky index STOXX 600 za týždeň pripísal zhruba šesť percent. V piatok však stratil 3,26 percenta a uzatváral na 310 bodoch. Britský FTSE 100 sa znížil o 5,25 percenta na 5 510 bodov a nemecký DAX 30 o 3,68 percenta na 9 632 bodov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rýchle šírenie nákazy koronavírusu v Spojených štátoch bolo drsným prebudením pre investorov, ktorý dúfali, že bude mať jasnejší časový rámec a ekonomika sa aj vďaka masívnym stimulom rýchlo vzchopí. Nová vlna nervozity sa premietla do prudkého rastu cien amerických 10-ročných dlhopisov, ktorých výnosy poklesli o 13 bázických bodov na 0,67 percenta. Aj pre neschopnosť lídrov EÚ flexibilne reagovať na potreby ekonomiky v časoch koronavírusovej krízy kopírovali nemecké dlhopisy vývoj tých amerických a nemecký 10-ročný výnos poklesol až k -0,5 percentu. Opäť sa zvýšili aj rizikové prirážky podnikových dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato dokázalo v piatok udržať svoje predchádzajúce zisky a zakončilo najlepší týždeň za viac ako 11 rokov na 1 630 dolároch, keď rastú obavy trhov z inflácie po prijatí masívnych fiškálnych a menových stimulov vládami po celom svete. Ďalší hlboký pokles predviedla ropa, ktorá klesá v dôsledku obáv poklesu dopytu po energii pre koronavírusový rozvrat v ekonomikách po celom svete a neochoty limitovať ponuku so strany kartelu OPEC a jeho spojencov, už piaty týždeň za sebou. Cena severomorskej ropy Brent poklesla o 5,35 percenta pod 25 dolárov za barel. Cena americkej ľahkej ropy poklesla o 4,82 percenta a priblížila sa opäť k 20 dolárovej hranici, keď uzatvárala na 21,5 dolároch za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslaboval voči konkurencii aj v závere týždňa a za celý týždeň zaznamenal najväčšiu stratu za ostatných 10 rokov, keď koordinované kroky centrálnych bánk zlepšili ponuku dolára na trhu a obchodníci sa vrátili k sledovaniu fundamentov. Tie ukázali na najprudší pokles marcovej spotrebiteľskej dôvery v USA od 2008, ktorá sa dostala na najnižšiu úroveň od októbra 2016. Oslabovanie dolára dokonale využilo euro, ktoré voči nemu posilnilo nad 111 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ EKONOMICKÉ SPRÁVY

  • V piatok boli z Číny zverejnená dáta ziskovosti priemyselných podnikov od začiatku roka do konca februára, ktoré naznačili magnitúdu škôd spôsobených koronavírusom. Poklesli medziročne o 38,3 percenta.
  • Zo Spojených štátov dorazili v piatok februárové čísla PCE jadrovej inflácie, ktorá medziročne rástla o 1,8 percenta, čo je mierna akcelerácia oproti januárovým 1,7 percentám. Na medzimesačnej báze ostalo tempo rastu nezmenená na hladine 0,2 percenta. V číslach sa však ešte neprejavil vplyv koronavírusu. To isté platí aj o februárových číslach osobnej spotreby (0,2 percenta medzimesačne) a príjmov (0,2 percenta medzimesačne), ktoré sa oproti januáru nezmenili. Finálne čísla spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za marec dosiahli hladinu 89,1 bodu (najnižšia úroveň od jesene 2016) po 95,9 bodoch z februára, išlo o najprudší poklesu od krízového roku 2008. Plná koronapanika sa však aj v tomto ukazovateli prejaví až v aprílových číslach.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude opäť míting ministrov financií krajín eurozóny, kde by sa malo diskutovať o možnosti využitia ESM (eurovalu) na pomoc ekonomikám zasiahnutým koronakrízou.
  • Bude zverejnený indikátor ekonomického sentimentu za marec z eurozóny, kde možno očakávať masívny pokles pre koronavírus.
  • Okrem toho budú zverejnené finálne čísla nemeckej inflácie za február, čo je v aktuálne situácii v zásade nepodstatné číslo.
  • Z USA dorazia len februárové čísla nedokončených predajov domov.

ZAUJALO NÁS

KORONAVÍRUS BY MOHOL ZNIČIŤ AŽ 25 MILIÓNOV PRACOVNÝCH MIEST

Medzinárodná organizácie práce (ILO) vyzýva svetové vlády k rýchlym a razantným krokom, aby pred ekonomickými dopadmi pandémie koronavírusu vo svete chránili zamestnancov. ILO navrhuje rozšírenie sociálnej ochrany, skrátenie pracovnej doby, platenú dovolenku, ale i finančné a daňové úľavy pre všetky typy firiem.

Organizácia odhaduje, že dopad nákazy na ekonomický rast by mohol v najpriaznivejšom prípade svet pripraviť o 5,3 milióna pracovných miest a pri najhoršom scenári až o 24,7 milióna miest. To by prekonalo aj situáciu z rokov 2008/2009, kedy počas globálnej finančnej krízy stratilo prácu 22 miliónov ľudí.

Keďže emitenti, ktorých dlhopisy sme ako banka umiestňovali na trh, sú dostatočne fundamentálne silní a disponujú hodnotným majetkom, aby v prípade potreby získali preklenovacie financovanie, nemáme obavy o plnenie ich záväzkov. Súčasnú situáciu na trhu s podnikovými dlhopismi a rovnako tak vo fondoch, ktoré sú nim otvorené, preto považujeme za mimoriadnu investičnú príležitosť s pomerne vysokým výnosom do splatnosti. Napríklad výnos do splatnosti fondu J&T Bond bol k 25.3. bol na úrovni 7,9 %.

Aktuálne preceňovanie majetku vo fondoch prebieha na základe aktuálnych cien dlhopisov na burze obsiahnutých v majetku fondov. Súčasné ceny dlhopisov sa odvíjajú od reálne uskutočnených obchodov, teda od transakcií s nimi. Preto ak prebehli na burze obchody, pri rozšírených rozpätiach medzi dopytovou a ponukovou cenou spôsobili pokles ceny dlhopisov, čo zapríčinilo aj pokles samotného fondu.

Je zrejmé, že dlhopisy vo fonde sú aktuálne menej likvidné a s vyššou rizikovou prirážkou. Práve tieto vlastnosti však v minulosti umožnili fondu výrazný rast, čo očakávame aj v čase po odznení koronakrízy.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *