Stvrtok 22. októbra. Meniny má Sergej

Prehľad trhov a spravodajstvo 7. 4. 2020

Investície 07.04.2020 | 10:05 0 Komentárov
  • Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v pondelok prudko rástli, keď sa tempo šírenia koronavírusu na Západe spomaľuje. Wall Street podporili aj správy, že Biely dom chystá ďalší gigantický stimulačný balík na podporu ekonomiky.
  • Ropa skončila v pondelok v stratách, keď sa plánovaná videokonferencia OPECu a s ním spolupracujúcich krajín, ktorá by mala priniesť dohodu na znížení ťažby ropy, preložila na neskôr.
  • Zlato sa posunulo nad 1 700- dolárovú métu v reakcii na bezprecedentnú záplavu trhov kvantitatívnym uvoľňovaním centrálnych bánk a gigantické záchranné korona- fiškálne balíčky vlád, ktoré vytvárajú obavu z inflácie.

SPRÁVY Z FINANČNÝCH TRHOV

AKCIOVÉ TRHY

Úvod týždňa bol na zámorských akciových trhoch vysoko pozitívny, čo bolo po nedobrých údajoch z amerického trhu práce v silnom kontraste so záverom minulého týždňa. Hlavné akciové indexy si pripísali cez sedem percent a dosiahli lokálne mesačné maximá v nádeji, že mierny pokles obetí v New Yorku, ktorý je hlavným epicentrom nákazy v USA, naznačuje, že hlavný nápor pandémie tam poľavuje. Optimizmus tiež podporili správy, že Biely dom do konca apríla chystá nové stimuly na boj s dopadmi koronavírusovej nákazy v objeme až 1,5 bilióna dolárov.

Sumárne si blue chips index Dow Jones pripísal 7,73 percenta a uzatváral na 22 679 bodoch. Širší index S&P 500 vzrástol o 7,03 percenta na 2 663 bodov a technologický index Nasdaq Composite si pripísal 7,33 percenta na 7 913 bodov. Spomalenie šírenia nákazy v Európe a rovnako aj menší prírastok počtu novoinfikovaných aj obetí hnali vpred aj európske akcie, ktoré si v nádeji, že nákaza sa už dostala na vrchol, pripísali od troch do šesť percent. Paneurópsky akciový index STOXX Europe 600 si pripísal 3,73 percenta na 320 bodov, britský FTSE 100 3,08 percenta na 5 582 bodov a rekordmanom bol nemecký DAX, ktorý pridal až 5,77 percenta na 10 075 bodu, keď nemecká vláda už údajne vypracovala zoznam opatrení, ktoré by mali umožniť návrat do normálu po skončení aktuálnych obmedzení 19. apríla.

DLHOPISOVÉ TRHY

Nová vlna optimizmu zo spomaľovania šírenia koronavírusu po svete prinavrátila pozornosť investorov k rizikovejším aktívam, čo sa výrazne dotklo bezpečných útočísk v podobe amerických a nemeckých štátnych dlhopisov, ktorých výnosové krivky poskočili prudko nahor. Americký 10-ročný výnos vzrástol o deväť bázických bodov k 0,7 percentám a nemecký vládny papier s rovnakou splatnosťou atakoval -0,4 percenta. Vyššia tolerancia k riziku sa pretavila do kompresii rizikových prirážok na dlhopisových trhoch.

KOMODITNÉ TRHY

S prísľubom ďalšej vlny lacných peňazí vystrelilo nahor zlato, ktoré si pripísalo takmer štyri percentá a prekonalo hranicu 1 700 dolárov za uncu, čo predstavuje sedemročné maximá. Ropa zahájila nový týždeň poklesom, pretože členovia kartelu OPEC a ich spojenci na čele s Ruskom odložili plánovanú videokonferenciu z pondelka na štvrtok. Jej cieľom je vyriešenie rastúcich nadmerných dodávok ropy na svetové trhy v čase, kedy koronavírus paralyzoval dopyt po energii. Náladu na trhu taktiež zhoršili správy o náraste zásob komodity v USA. Americká ľahká ropa WTI stratila až 7,2 percenta a skončila na 26 dolároch. Výrazne menej strácala severomorská ropa Brent, ktorá prišla len o 3,3 percenta a uzatvárala na 33 dolároch za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu investori preferovali rizikovejšie meny na čele s platidlami z emerging krajín, čo znamenalo, že dolár sa dostával voči košu hlavných svetových mien pod predajný tlak. Naopak nedarilo sa japonskému jenu, keď sa v Japonsku nákaza zhoršuje, zatiaľ čo v Európe a USA hlavný nápor poľavuje. Euro ostalo viac menej stabilné voči doláru a kurz sa pohyboval okolo 108 centov, hoci dôvera investorov v ekonomiku eurozóny v apríli spadla na svoje dno v celej histórii meraní. Výrazne depreciovala aj britská libra, ktorá negatívne reagovala na najprudší pokles spotrebiteľskej dôvery v Británii za viac ako 45 rokov. Tá sa v marci dostala na najnižšie úrovne od februára 2009. Na nálade jej nepridali ani správy, že premiér Boris Johnson musel byť kvôli nákaze koronavírusom umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti.

DÔLEŽITÉ EKONOMICKÉ SPRÁVY:

  • Včera boli zverejnené nemecké podnikové objednávky za február, ktoré medziročne rástli o 1,5 percenta po 0,8-percentnej kontrakcii v januári. Na medzimesačnej báze klesli o 1,4 percenta po 4,8-percentnej dynamike rastu v januári. Dáta ešte vôbec nezachytávajú koronavírus, takže nemajú takmer žiadnu výpovednú hodnotu ohľadne budúcnosti.
  • Investorská dôvera Sentix v eurozóne za apríl klesla na najnižšiu úroveň v histórii sledovaní. Hladina -42,9 bodu prekonáva aj minimum z krízového roka 2009. V marci ešte dosahovala úroveň -17,1 bodu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI:

  • Dnes bude zasadnutie euroskupiny (videokonferencia), kde sa budú opäť preberať možnosti odpovede EÚ na pandémiu koronavírusu. Zatiaľ nie je známa ani veľkosť odozvy a zdroje financovania. Spoločným eurobondom svieti červená. V hre je možnosť využitia zdrojov ESM (eurovalu) či Európskej investičnej banky (najmä vo forme záruk). Európska komisia sa pritom už dohodla na spoločnom krízovom SURE fonde s veľkosťou 100 miliárd EUR na podporu pracovných miest.
  • Z makrodát bude zverejnená len nemecká priemyselná produkcia za február.

ZAUJALO NÁS:

Boom videohier

Milióny ľudí, ktorý sú kvôli pandémii koroanvírusu zavretí doma, hľadajú možnosť, ako sa zabaviť. Jedným z mála odvetví, ktorým nákaza pomohla, je segment videohier, ktorý zažíva obrovský boom. Počítačové hry idú kvôli karanténe na dračku a predaje trhajú rekordy. Obracajú sa k nim aj ľudia, ktorí ich bežne nehrajú alebo na to nemajú čas. Len v marci sa predaje videohier zvýšili globálne o 65 percent. Svetový trh s videohrami v minulom roku dosiahol hodnotu 148,8 miliardy dolárov a v tomto roku by mohol atakovať až hranicu 200 miliárd dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial