Piatok 29. mája. Meniny má Vilma

Prehľad trhov a spravodajstvo 9. 4. 2020

Investície 09.04.2020 | 12:39 0 Komentárov
  • Včera prevládala na akciových trhoch konštruktívna nálada, keď prevážili pozitíva zo spomaľovania šírenia sa koronavírusu na Západe nad hľadiskom ekonomických škôd, ktoré napáchal a ešte napácha. Výrazným plusom pre akcie bolo aj odstúpenie ultraľavicového Bernieho Sandersa z boja o prezidentskú nomináciu americkej Demokratickej strany.
  • Ropa sa odráža v nádeji, že stretnutie OPEC+ dnes prinesie výrazné zníženie ťažby.
  • Eurogroup sa stále nedokázala dohodnúť na spôsobe fiškálnej odpovede na koronavírus, keď bol problémom odmietavý postoj Holandska k nepodmienenosti čerpania zdrojov cez euroval.

SPRÁVY Z FINANČNÝCH TRHOV

AKCIOVÉ TRHY

Zaujímavú rely predviedli v strede týždňa americké akcie, ktoré výrazne posilňovali. Optimizmu pomohli nádeje, že koronavírusová epidémia v USA je blízko vrcholu. Nálade dopomohla aj americká centrálna banka, ktorá v zverejnenej zápisnici z posledného zasadnutia menového výboru potvrdila, že masívne kvantitatívne uvoľňovanie a úrokové sadzby takmer na nule zostanú v platnosti, pokiaľ epidémie neodznie. Rely amerického trhu viedli energetické spoločnosti, ktoré reagovali na robustný rast cien ropy v nádeji, že OPEC+ zníži svoju produkciu. Uľavilo sa aj akciám farmaceutických spoločností a zdravotných poisťovní, ktorým pomohlo odstúpenie Bernieho Sandersa z boja o demokratickú kandidatúru v prezidentských voľbách. Ten totiž najhlasnejšie volal po zmenách v systéme zdravotnej starostlivosti a jeho snaha o zavedenie programu zdravotnej starostlivosti pre všetkých by prakticky zrušila súkromné poistenie. Mal aj mnoho ďalších nápadov, ktoré boli len ťažko zlučiteľné so systémom trhovej ekonomiky a kapitalizmu.

Index Dow Jones si pripísal 3,4 percenta a uzatváral na 23 433 bodoch. Rovnako sa darilo aj širšiemu indexu S&P 500, ktorý skončil na 2 749 bodoch. Mierne zaostával technologický index Nasdaq Composite, ktorý si polepšil o 2,6 percenta na 8 090 bodov. Európske akcie sa na svojom smerovaní v stredu nezhodli, aj keď je stále cítiť optimizmus z vývoja koronavírusovej situácie v západnej Európe, kde by už to najhoršie mohlo byť za nami. Paneurópsky index STOXX Europe 600 nakoniec posilnil o 0,02 percenta a zostal na 326 bodoch. Britský FTSE ale poklesol o 0,47 percenta na 5 677 bodov a nemecký DAX oslabil o 0,23 percenta na 10 332 bodov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Vlna optimizmu podporila v ďalšom odraze aj výnosy bezpečne vnímaných amerických dlhopisov, ktorých 10-ročný výnos stúpol o tri bázické body na 0,76 percenta. Dostatočné zlacnenie dlhopisov s dlhšou splatnosťou prilákalo aj dostatok investorov, ktorí bez väčších problémov úspešne skúpili 30-ročné dlhopisy za 17 miliárd dolárov. V odraze pokračovala aj nemecká výnosová krivka, ktorá pri 10- ročnej splatnosti atakovala -0,3 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Oddychový čas si zobralo zlato, ktoré zostalo stabilné pod 1 700-dolárovou hranicou, keď včera na troch rástla tolerancia k podstupovaniu rizika. Na pozitívnej vlne sa vyšvihla aj cena ropy, ktorá od dnešného virtuálneho zasadnutia kartelu OPEC a jeho partnerov očakáva obnovenie kartelovej dohody a zníženie produkcie komodity minimálne o 10 miliónov barelov denne. Americká ľahká ropa WTI pridala cez 11 percent a dostala sa nad 26 dolárov za barel. Severomorský benchmark ropa Brent vzrástla o 5,7 percenta k 34 dolárom za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár posilňoval voči konkurencii, keď oň medzi investormi vzrástol záujem ako o bezpečnú investíciu kvôli obavám, ako vysoké budú dopady pandémie na ekonomiku. Nedarilo sa euru, ktoré oslabovalo po tom, ako sa ministri financií krajín EÚ nedohodli na väčšej ekonomickej podpore ekonomík postihnutých koronavírusom.

DÔLEŽITÉ EKONOMICKÉ SPRÁVY:

  • Včera bola zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu, ktorá nepriniesla žiadne podstatnejšie nové správy. Potvrdila, že menová politika ostane uvoľnená a bude pokračovať kvantitatívne uvoľňovanie, kým sa americká ekonomika nedostane z koronakrízy. Zaujímavosťou bolo, že Fed pracoval s dvoma ekonomickými scenármi. Prvým bolo očakávanie odrazu ekonomiky v druhej polovici roka, druhý horší očakával, že oživenie príde až budúci rok. V oboch je však projektovaný pokles inflácie pre zníženie využitia kapacít a pokles cien energií.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI:

  • Trh si bude všímať najmä videomíting OPECu+, kde sa očakáva výrazné zníženie ťažby. Aj pri jej zosekaní o 15 miliónov barelov denne však bude previs ponuky pretrvávať, keďže dopyt po rope pre reštrikcie súvisiace s koronavírusom skolaboval rádovo o štvrtinu, teda zhruba 25 miliónov barelov denne. Po stretnutí OPECu by mali diskutovať aj ministry energetiky G 20 s cieľom zmierniť dopad krízy na trhy s energiami a špekuluje sa, že by sa mohlo dohodnúť na koordovanovam nákupe ropy do strategických rezerv.
  • Zo Spojených štátov dorazia pravidelné týždenné nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, kde sa očakáva nárast o päť miliónov. Okrem toho bude zverejnený aj flashový odhad americkej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej university apríl, kde sa pre koronavírus očakáva jej masívny pokles.
  • Dnes by mal vystúpiť aj šéf Fedu Jay Powell.

ZHODNOTENIE DOPADU SITUÁCIE NA JTRE A EMISIE

Spoločnosť J&T Real Estate vydala zhodnotenie dopadu súčasnej situácie na jej podnikanie. Popísala situáciu jednotlivých emisií, ktoré sa líšia v projektoch, ktoré sú prostredníctvom nich financované.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *