Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Prekvapenie z USA, očakávaný šok z Maďarska

Trh práce v zámorí opäť raz prekvapil, keď USA v piatok zverejnili vývoj miery nezamestnanosti. Tá za mesiac december nečakane klesla na 8.5 % v porovnaní s očakávaným rastom na úroveň 8.7 %.

Väčšina investorov tak USA „prepáčila“ aj revíziu údajov za november z pôvodnej úrovne 8.6 % na 8.7 %. O zlepšujúcej sa kondícii trhu práce okrem mierneho nárastu priemerného hodinového zárobku o +0.2 %, svedčí aj vývoj počtu výplatných pások mimo poľnohospodárstva, ktorý v decembri dosiahol rast o 200 tis. a prekonal tak očakávania analytikov, ktorí predpovedali miernejší rast počtu pások o 155 tis. Hlavným americkým benchmarkom sa ale pozitívne správy málili a deň uzavreli zmiešane: Dow Jones -0.45 %, S&P 500 -0.25 % a Nasdaq +0.16 %.

Starý kontinent na čele s Maďarskom, naopak šokoval investorov, keď na trhy dorazila správa o tom, že sa agentúra Fitch pridala k Standard & Poor´s a Moody´s a znížila rating krajiny na úroveň "BB+" s negatívnym výhľadom. Často skloňovaná kontroverznosť vnútroštátnej politiky a obavy, že krajina nebude schopná zaistiť finančnú pomoc od MMF a EU našim južným susedom vonkoncom nepomáhajú a vyústili k strate ratingu v investičnom pásme aj v prípade agentúry Fitch. Svoju neutrálnosť potvrdila miera nezamestnanosti eurozóny, ktorá v novembri naplnila očakávania a stagnovala na úrovni 10.3 %. K vylepšeniu atmosféry v Európe naopak neprispeli správy o vývoji maloobchodných tržieb, ktoré v novembri klesli o -0.8 % medzimesačne, pričom analytici predpovedali miernejší pokles o -0.4 % v porovnaní s októbrovým rastom o identickú hodnotu. Európske akciové indexy tak obchodný deň ukončili zmiešane: FTSE 100 +0.45 %, CAC 40 -0.24 %, DAX -0.62 %. Na „chvoste“ paneurópskeho indexu EuroStoxx 600 (+0.06 %) sa opäť ocitli financie.

Na vlnu svojho záporného vývoja nadviazalo aj euro, ktoré voči doláru počas týždňa stratilo takmer –1.84 percent a týždeň uzavrelo na hodnote 1.2722 EUR/USD, čiže si naše platidlo z piatkovej seansy odnieslo -0.52 %.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *