Nedeľa 12. júla. Meniny má Nina

Preteky o najpopulistickejší návrh dôchodkového veku sa začali

Penzia 17.05.2018 | 13:26 1 Komentár

Slovenská národná strana sa vyjadrila, že nepodporí návrh ústavného zákona o maximálnej hranici veku odchodu do dôchodku, ktorý predložila strana Smer-SD. Návrh vo výške 65 rokov je totiž podľa nich málo ambiciózny. Politici sa teraz predbiehajú v tom, kto navrhne nižší dôchodkový vek.

„SNS od začiatku navrhuje v súlade s požiadavkami Konfederácie odborových zväzov SR a ich petičnej akcie, aby odchod do dôchodku u mužov bol 64 rokov a u žien 63 rokov,“ uvádza SNS.Verí, že nájde porozumenie pre svoj návrh u koaličných partnerov aj u časti opozície.

Dôchodkový vek od 65 rokov sa nepozdáva ani niektorým opozičným stranám. Boris Kollár napríklad povedal, že Slováci by si zaslúžili odchádzať do dôchodku už v 60tke. Preteky o najpopulistickejší návrh tak bežia na plné obrátky.

Návrhy pritom vôbec nerešpektujú ekonomickú realitu. Podľa Výskumného demografického centra sa v roku 2060 zníži počet ľudí v produktívnom veku zo štyroch na menej ako tri milióny. Naopak ľudí vo veku viac 65 rokov stúpne z aktuálneho počtu jedného milióna na zhruba 1,8 milióna. Inými slovami na dôchodcov nebude mať kto pracovať.

Návrh ústavného zákona prezentoval v stredu predseda SMER-SD Robert Fico. Vek odchodu do dôchodku by sa podľa neho mal zastropovať na úrovni 65 rokov u mužov a bezdetných žien. Ženy, ktoré vychovali jedno dieťa, by to malo byť 64 rokov a ženy, ktoré sa starali a vychovali dve a viac detí, by mali ísť do penzie v 63 rokov.

R. Fico návrh odôvodnil tým, že ak by sa vek do dôchodku predlžoval podľa dnes platného modelu, v súčasnosti narodené deti by išlo do penzie v 71 rokoch, čo sa mu zdá nemysliteľné. Nerešpektuje pritom, že o 70 rokov sa zásadne zvýši priemerná dĺžka života a zlepší sa zdravotný stav populácie. Ľudia teda budú vo veku 70 rokov v oveľa lepšej kondícií ako dnes.

Jedna odpoveď na “Preteky o najpopulistickejší návrh dôchodkového veku sa začali”

  1. Eva píše:

    Ked sa zacnu predbiehat v tom, kto navrhne vacsiu blbost… „Nikto vam nedokaze splnit to, co vam ja dokazem slubit“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *