Piatok 30. októbra. Meniny má Šimon, Simona

Prezident A. Kiska kritizuje ministra zdravotníctva

Prezident SR Andrej Kiska po včerajšom stretnutí s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom kritizoval jeho vedenie rezortu. Minister podľa neho nepredložil žiadne kroky smerujúce k zlepšeniu neuspokojivého stavu. 

A. Kiska konštatoval, že od ministra nepočul absolútne žiadne opatrenia, ktoré by v tomto smere prijal a ani termín, kedy takéto opatrenia prijme. Prezidentovi chýbajú napríklad opatrenia, ktoré by zastavili netransparentné a neefektívne nakladanie s peniazmi v zdravotníctve. Ďalej ide o implementáciu takzvaného DRG systému (skupiny súvisiacich diagnóz), ktorý už majú všetky ostatné krajiny Európskej únie. Ministrovou výzvou by podľa prezidenta malo byť i zlepšenie zlej atmosféry medzi pacientmi a lekármi.

Prezident poukázal aj na to, že nemáme zavedené štandardné diagnostické a liečebné postupy, ktoré sú bežné v iných štátoch. Pýta sa, prečo sa nedokáže na základe tisícov údajov z ministerstva zdravotníctva, štátnej zdravotnej poisťovne ako aj ďalších štátnych inštitúcií vytvoriť, zaviesť a zverejňovať transparentné hodnotenie kvality, nákladov a efektívnosti jednotlivých poskytovateľov. 

Prezident neopomenul ani kauzu piešťanského CT prístroja, pre ktorú odišla Čislákova predchodkyňa Zuzana Zvolenská. „Pred niekoľkými dňami sa stalo niečo, čo urobilo z personálnych zmien spred štyroch mesiacov len gesto, ak nie rovno politické divadlo. Minister zdravotníctva totiž verejnosti pred pár dňami oznámil, že udalosti, vďaka ktorým sa koncom minulého roka stal ministrom, boli vraj len pseudokauza a bežný biznis,“ konštatoval prezident SR.

Prezident pripomenul, že V. Čislák je ministrom viac ako štyri mesiace, na stretnutie ho pozval, aby sa dozvedel, čo sa v zdravotníctve mení a čo ešte plánuje meniť za rok, ktorý zostáva do volieb. Podotýka, že i keď nemôže hovoriť ministrovi, čo má robiť, môže sa aspoň pýtať, čo sa bude robiť, aby sa zdravotníctvo mohlo starať o to, čo je jeho jediná a hlavná úloha, teda liečiť ľudí. 

Podľa ministra sa teraz zbierajú relevantné údaje z nemocníc na to, aby mohli prijať opatrenia, sú však podľa neho veci, ktoré ovplyvniť nemôžu. „My ťažko môžeme ovplyvniť to, aby nejaký dodávateľ alebo výrobca napríklad CT sa hlásil do súťaže niekedy priamo, niekedy cez sprostredkovateľa, alebo cez dodávateľa. Samozrejme, bol by som veľmi rád, ak by ponuky pre naše zariadenia boli čo najnižšie a v podstate takýmto spôsobom aj vediem debatu s našimi riaditeľmi,“ uviedol V. Čislák.

Minister taktiež konštatoval, že v tomto volebnom období úpravou platových pomerov stabilizovali stav lekárov a sestier v štátnom sektore a zaoberajú sa nedostatkom všeobecných lekárov.

Ako V. Čislák ďalej pokračoval, zrušili nezmyselné poplatky pre pacientov a snažia sa o zriadenie jednej štátnej poisťovne. „Hlava štátu opomenula jednu z kľúčových tém nášho rozhovoru, ktorým bol ozdravný plán nemocníc. V rámci neho viaceré štátne nemocnice vďaka ich prísne riadenému manažmentu po dlhých rokoch prestali vytvárať dlh,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial