Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Prezident nepodpísal zákon o minimálnom dôchodku

Prezident SR Andrej Kiska sa nestotožnil s myšlienkou krátiť minimálny dôchodok, tým dôchodcom, ktorí boli v druhom pilieri. Vrátil preto do Národnej rady SR na opätovné prerokovanie novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá tieto zmeny obsahovala. Prezident sa vyjadril, že s inštitútom minimálneho dôchodku, ktorý novela chce zaviesť, ako takým súhlasí. Problematickou je však podľa neho diskriminácia. 

A. Kiska poslancom navrhol, aby pri opätovnom prerokovaní zákon schválili so zmenami, ktoré túto diskrimináciu odstraňujú. Prezident vysvetlil, že pri svojom rozhodnutí vychádzal zo zákazu diskriminácie, ktorý je zakotvený v Ústave SR.

„Takúto právnu úpravu je potrebné považovať za priamu diskrimináciu,“ uviedol A. Kiska. Schválený zákon ani jeho odôvodnenie podľa neho neobsahujú také vážne dôvody, ktoré by túto diskrimináciu mohli ospravedlniť.

Zároveň argumentuje tým, že zníženie starobného dôchodku ignoruje to, že ľudia, ktorí sú v druhom piliera, platia poistné aj do rezervného fondu solidarity. Ten sa pritom používa výlučne na účely dofinancovania dôchodkov z prvého piliera. Už súčasný systém je tak diskriminujúci. 

Vo všeobecnosti prezident inštitút minimálneho dôchodku podporuje a považuje ho za dobrý nástroj. Poslancom preto navrhuje, aby z novely vypustili len spornú pasáž o krátení ľudí sporiacich v DSS. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial