Piatok 03. apríla. Meniny má Richard

Prezident podpísal novelu zákona o dani z príjmov

Dane Peter Apolen 20.11.2014 | 12:57 0 Komentárov

Prezident Slovenskej republiky sa stotožnil s parlamentom schválenými úpravami v dani z príjmov. Ide o relatívne rozsiahlu novelu, ktorá okrem iného prináša zmeny v odpisovaní majetku, či zavedenie limitov na daňové odpisovanie firemného majetku využívaného i na súkromné účely. 

Odpisové skupiny sa rozširujú zo štyroch na šesť. Vznikla nová, do ktorej budú zaradené výrobné technológie, čím sa doby ich odpisovania zníži z osem na 12 rokov. Zámerom je podporiť inovatívne podniky a povzbudiť nové technológie. Ďalšia zmena týmto smerom je možnosť navýšiť si náklady na výskum a vývoj v účtovníctve o štvrtinu a znížiť si tak dane. Štát chce podporiť firmy, ktoré sa venujú výskumu a vývoju.

No väčšina ostatných zmien sleduje zvýšenie daňového výberu a teda naplnenie štátnej kasy. Takouto zmenou je napríklad predĺženie doby odpisovanie nevýrobných budov a stavieb, ktorá sa zvyšuje z 20 rokov na dvojnásobok. Zvyšuje sa ďalej zaťaženie podnikateľského majetku, ktorý sa využívajú aj súkromné účely. Firma sa bude môcť rozhodnúť, či si do nákladov zahrnie paušálne len 80 percent jeho hodnoty, alebo preukazovaným miery súkromného a podnikateľského využívania.

Zavádza sa možnosť využívať virtuálne registračné pokladnice. Budú ich môcť používať podnikatelia, ktorí nevydajú za mesiac viac ako tisíc dokladov. Registračné pokladnice budú musieť po novom používať i exekútori, advokáti, notári, lekári a veterinári.

Podstatná zmena príde v odpisovaní osobných automobilov určených na podnikanie. Od nákladov bude možné odpočítať len obstarávaciu cenu do sumy 48 mil. eur bez DPH. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *