Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Prezident podpísal zákon o dani z poistenia

Poistenie 06.07.2018 | 16:49 0 Komentárov

Prezident SR Andrej Kiska podpísal zákon o dani z poistenia, ktorý zavedenie zdanenie neživotného poistenie vo výške ôsmych percent z výšky prijatého poistenia. Končí sa tak náročný legislatívny proces, počas ktorého poisťovne proti novej dani razantne vystupovali.

Poistná daň zvýši od 1. januára budúceho roka ceny poistného pri všetkých produktoch neživotného poistenia okrem povinného zmluvného poistenia. Týkať sa to bude tak nových zmlúv, ako aj všetkých zmlúv uzatvorených do tohto dátumu.

Poisťovňa tak budú musieť oslovovať klientov s dodatkami zmlúv, v ktorých budú musieť klienti súhlasiť s novou cenou za poistenia. V prípade nesúhlasu budú môcť poistenia od zmlúv odstúpiť, prípadne sa poistiť v inej poisťovni.

Poisťovne proti návrhu zákona ostro protestovali. Komunikovali aj prostredníctvom rozsiahlej reklamnej kampane a webovej stránky www.rukyprec.sk. Poslanci však ich námietky nevypočuli a zákon v parlamente získal väčšinovú podporu.

Daň z poistenia nahradí poistný odvod, ktorý pre nejednoznačný výklad nenaplnil očakávania Ministerstva financií SR.

Okrem dane predĺži zákon lehotu na informovanie o zvýšení poistného, a to zo šiestich na desať týždňov. V tejto lehote musia teda spotrebiteľov upozorniť na zvýšenie cien.

Upraví sa aj zánik poistenia v prípade neplatenia poistenia. Zmluva zanikne do jedného mesiaca od doručenia výzvy poisťovne o nezaplatení poistného, alebo aj vtedy, ak poisťovňa do stanovenej lehoty takúto výzvu klientovi neodošle. Doteraz takáto lehota stanovená nebola, no klient musel dlžné poistné aj spätne doplatiť, pričom jeho nárok na poistnú ochranu bol výrazne krátený.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *