Sobota 05. decembra. Meniny má Oto

Prezidentka podpísala zákon o minimálnej mzde a zákon o 13. dôchodku

DanePenzia 28.10.2020 | 10:22 0 Komentárov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala dva sociálne zákony. Jeden stanoví výšku minimálnej mzdy v budúcom roku na 623 eur a druhý zavedie do praxe 13. dôchodky vyplácané už v novembri.

„Nemám radosť z toho, že sociálny dialóg neprebehol konsenzuálnym spôsobom. Taktiež považujem za nesprávne, že medzirezortným pripomienkovým konaním prechádzal v tomto prípade iný návrh, ako sa nakoniec vláda rozhodla predložiť do parlamentu,“ uviedla k prezidentka procesu schvaľovania novely zákona o minimálnej mzde.

Stretla sa preto ešte pred podpisom zákona so zástupcami Konfederácie odborových zväzov SR, aby si vypočula ich výhrady. Telefonicky hovorila o potrebe sociálneho dialógu aj s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom.

Uvádza však, že jej neprislúcha pozícia sudcu v spore medzi odbormi a ministerstvom. „Zákon ani proces jeho prijímania nie je v rozpore s ústavou, rozhodla som sa zákon o minimálnej mzde podpísať,“ konštatuje prezidentka.

Minimálna mzda tak vzrastie z tohtoročných 580 eur na 623 eur, čo predstavuje 57 percent priemernej mzdy v minulom roku. Odbory požadovali zvýšenie na 656 eur, čo by predstavovalo 60 percent priemernej mzdy.

Prezidentka podpísala aj novelu zákona o sociálnom zabezpečení, ktorý zavedie do praxe 13. dôchodok. Oproti verzii schválenej tesne pred parlamentnými voľbami, sa zmení systém vyplácania 13. penzie. Pôvodne bol stanovený vo výške priemerného starobného dôchodku, teda 460 eur pre všetkých. Po novom bude dosahovať maximálne tristo eur a túto výšku dostanú len penzisti s najmenšími dôchodkami.

Na pôvodne schválenú výšku 13. dôchodku však neboli vyčlenené žiadne finančné zdroje. Zo strany predchádzajúcej vlády išlo len o predvolebný marketing.

Plnú sumu 13. dôchodku dostane senior s penziou do 214,83 eura. Pri dôchodku do 300 eur bude 13. dôchodok predstavovať 269,34 eura, senior so 400 eurovým dôchodkom dostane 233,34 eura a dôchodca s penziou 500 eur dostane 197,34 eura. Výška 13. dôchodku sa podľa výšky penzie postupne znižuje až na 50 eur.

Nárok na 13. dôchodok majú poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku, vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku vyplácaného Sociálnou poisťovňou a poberatelia vybraných dôchodkov vyplácaných príslušným orgánom výsluhového zabezpečenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial