Utorok 19. marca. Meniny má Jozef

Pri high yield dlhopisoch je na mieste opatrnosť

Investície 09.08.2018 | 14:01 0 Komentárov

Napriek silnému oživeniu výnosov v júli, zostávame pri dlhodobom výhľade na trhy opatrní – hovorí, Andrea Iannelli, investičný riaditeľ Fidelity International.

Trh high yield dlhopisov zaznamenal v júli výrazne oživenie, ktoré poháňal obnovený prílev nových investorov a len mierna ponuka. Napriek tomu však vidíme na dlhopisových trhoch silné riziká.

Z dlhodobého hľadiska sme pri výhľade na high yield dlhopisový trh, aj na základe nadnesených valuácií typických typických pre neskorú fázu hospodárskeho cyklu, relatívne opatrní. Je to podľa nás na mieste aj preto, že centrálne banky krajín G4 (Nemecka, Japonska, Indie a Brazílie) začnú s blížiacim sa rokom 2019 zmenšovať svoje bilancie a teda zbavovať sa dlhopisov.

Je síce pravdou, že fundamenty pre emisiu high yield dlhopisov sa v poslednom čase zlepšili – ide najmä o slušné zisky firiem – no tento trend so do veľkej miery opiera o súčasný ekonomický cyklus. Je preto na miesto byť opatrný a zvažovať pri rozhodovaní aj to, v akej fáze cyklu sa nachádzame.

Bezpochyby si je potrebné položiť otázku, či sú investori dostatočne odmeňovaní za riziko aj z dlhodobého hľadiska. S mierou zlyhania špekulatívnych dlhopisov za posledných 12 mesiacov na úrovni 2,9 percenta a spreadoch pri high yield dlhopisoch 370 bázických bodov globálne, sme presvedčení, že to tak nie je.

Odhadované tempo ekonomického rastu eurozóny pre tento a budúci rok bolo v uplynulých mesiacoch prehodnotené smerom nadol. Bolo to odpoveďou na slabnúce ekonomické údaje, ako aj na obnovené obavy o výsledok brexitu a o politickú situáciu v Taliansku. Nad budúcimi ziskami emitentov sa tak zbiehajú mraky, čo môže viesť k zhoršeniu ich úverových ratingov.

Slabnúce fundamenty, stále tesné valuácie a možnosť negatívneho vplyvu trhu dlhopisov s investičným ratingom (ECB prestane do konca roka s výkupom korporátnych dlhopisov) v nás vzbudzujú obavy o budúcnosť trhu.

V USA sa mimoriadne darí dlhopisom so špekulatívnym ratingom CCC (5,6 % verzus 0,5 % s ratingom BB). Zdôrazňuje to, ako veľmi sú dlhopisové trhy naviazané na úrokové sadzby a technické trendy, no na úkor fundamentálnych rizík. Kým vysoký beta výnos je silno spojený s ekonomikou a ziskami firiem, zadlžené firmy sú vysoko citlivé na utesňovanie likvidity. Je to aktuálne práve teraz, keď americký Fed zvyšuje sadzby a tempo, akým sa zbavuje dlhopisov zhromaždených pri kvantitatívnom uvoľňovaní, sa postupne zrýchľuje.

So spreadmi na úrovni 352 bázických bodov si myslíme, že trhy neposkytujú investorom dostatočnú kompenzáciu za hrozbu blížiacej sa recesie, a to aj napriek tomu, že úroveň zlyhávajúcich dlhopisov je stabilná – v USA 3,4 percenta.

Najcitlivejšími odvetviami sú médiá, maloobchod a všetky oblasti závislé na spotrebiteľskom dopyte. Je teda dobré byť pri výbere dlhopisov selektívny. Zo strednodobého pohľadu sme pri amerických high yield dlhopisoch opäť neutrálni. Uprednostňujeme americký trh pred Európou, pretože ponúka lepšiu likviditu, diverzifikáciu a stále prajné domáce rastové trendy.

Silný rast ázijských high yield dlhopisov navádza k otázke, či ide len o dočasné a krátkodobé oživenie, alebo o zohľadnenie lepšie technického prostredia. Spready klesli z júlových 693 bodov na 579 bodov. Dôvodom je oznámenie nových monetárnych stimulov v Číne, čo pomohlo obnoviť sentiment. Myslíme si však, že úvodný výpredaj dlhopisov mal len technický charakter, pretože dočasne klesol lokálny dopyt.

S nárastom trhov, napríklad výnosy hlavných indexov vzrástli o 8,5 percenta, sa lokálni kupujúci vracajú na trh. Meníme preto náš výhľad na neutrálny. Myslíme si však, že nie je pravdepodobné, aby sme sa dostali späť do stavu zo začiatku roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *