Streda 08. apríla. Meniny má Albert

Pri výnosoch amerických dlhopisov opäť došlo k inverzii

Investície 23.08.2019 | 10:14 0 Komentárov

Výnosová krivka amerických vládnych dlhopisov vo štvrtok invertovala už tretíkrát v priebehu 10 dní. Obavy z recesie tak opäť vzrástli.

Inverzia výnosovej krivky, teda stav keď sú výnosy 10 ročných dlhopisov nižšie ako výnosy 2 ročných, sa považuje za spoľahlivý indikátor recesie. Táto situácie znamená, že investori veria ekonomike v dlhodobom horizonte menej ako v najbližšej budúcnosti. Ich obavy sa tak implikujú do výnosov dlhopisov.

Inverzia výnosovej krivky predchádzala recesii vždy za posledných 50 rokov. V priemere k prepadu došlo po 17tich mesiacoch od tohto javu.

Investorov tento krát nepotešila šéfka pobočky Fedu v Kansas City, Esther Georgeová, ako aj šéf pobočky Fedu vo Filadelfii, Patrick Harker, ktorí v rozhovore pre CNBC povedali, že po júlovom znížení kľúčovej sadzby o 25 bázických bodov nevidia dôvod pre ďalší pokles úrokových sadzieb.

Na trhu sa preto rozšírili obavy z toho, o koľko a či vôbec Fed na najbližšom zasadnutí zníži sadzby, aby tak predišiel hrozbe recesie. Investori sa preto začali obávať, že centrálna banka (Fed) nezachráni ekonomiku pred recesiou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *