Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

Priemerná dávka v nezamestnanosti vlani dosiahla 437 eur

DanePoistenie 20.01.2020 | 13:46 0 Komentárov

Sociálna poisťovňa vyplácali vlani mesačne priemerne 42 tisíc dávok v nezamestnanosti. Je to o štyri tisíc viac ako pred rokom.

Celkovo tak Sociálna poisťovňa v minulom roku vyplatila poistencom, ktorí stratili prácu, zaevidovali sa na úrade práce a splnili zákonné podmienky 492 980 dávok v nezamestnanosti. Rok predtým to bolo Je 451 523 dávok. Najvyšší počet ich pritom Sociálna poisťovňa vlani vyplatila v mesiaci október – 43 620 a najnižší počet na začiatku roka v januári – 38 255.

Rástla aj priemerná výška vyplatenej podpory. Kým v roku 2018 dosahovala 409,71 eura, vlani to bolo 437,03 eura.

Nárast počtu poberateľov dávok nie je v súlade s celkovým trendom poklesu nezamestnanosti. Nájsť prácu si je čoraz ľahšie, a Štatistický úrad SR eviduje pokles počtu ľudí bez práce. Za rastom počtu vyplatených podpôr v nezamestnanosti tak môže byť zneužívanie tohto inštitútu. Dávka sa totiž vypláca aj pri dobrovoľnom ukončení pracovného pomeru, nie len pri prepustení zo strany zamestnávateľa.

Strana Progresívne Slovensko napríklad minulý rok otvorila tému štátnom platenej prestávky v zamestnaní, čo rozprúdilo úvahy o tom, nechať si vyplácať dávku v nezamestnanosti ako štátom platenú dovolenku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *