Utorok 18. február. Meniny má Jaromír

Priemerná hypotekárna sadzba klesla v ČR na 1,94 %

Priemerná úroková sadzba hypoték v Česku v apríli klesla na doterajšie minimum 1,94 percenta, čo je o tri desatiny bodu menej ako v marci. Vyplýva to z údajov Fincentrum Hypoindexu. 

Napriek poklesu priemernej úrokovej sadzby, počet uzavretých hypotekárnych úverov v apríli poklesol. Dosiahol počet 9042, čo je o 333 menej ako mesiac predtým. Rovnako tak sa znížili aj objemy. Ľudia si v apríli dohodli hypotekárne úvery za 17,06 miliardy korún, v marci to bolo o 846 miliónov viac.

„Banky postupne prispôsobujú úrokové sadzby informáciám, že normalizácia menovej politiky hlavných centrálnych bánk nebude nijako rýchla, čo sa prejavuje v znižovaní dlhších sadzieb,“ uviedol vedúci analytik Fincentra Josef Rajdl.

„Práve uvoľnené menové podmienky v ČR i eurozóne a snaha o aktivizáciu úverových tokov pritom zásadne prispievajú k stlačeniu úrokových sadzieb hypoték na historicky najnižšiu úroveň,“ doplnil pre ČTK ekonóm skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Ďalším faktorom, ktorý stláča sadzby stále nižšie je intenzívny konkurenčný boj domácich bánk.  V ďalších mesiacoch by to mohlo viesť k ďalšiemu poklesu.

Lacnú hypotéku si ľudia chcú udržať čo najdlhšie, preto si fixujú úrokové sadzby na čo najdlhšiu dobu. „Znižovanie dlhších sadzieb logicky vedie aj k zmene preferencií fixáciou. Najobľúbenejšie sú síce stále päťročné, avšak na miesto trojročných sa na ďalšie miesto v popularite derú sedemročnej fixácie a nebude ani dlho trvať, kedy klienti zareagujú na súčasné prudké znižovanie desaťročných sadzieb,“ dodal J. Rajdl .

To, že znižovanie úrokových sadzieb nie je zďaleka u konca, dokazujú aj dve z najväčších hypotekárnych bánk. V máji sa ku zlacňovaniu hypoték priklonila ako Česká sporiteľňa, tak aj Hypoteční banka a aj Wüstenrot hypotekárna banka.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Reality IQ Ondřej Mašín hodnotí pozitívne, že sa ‚boom‘ hypoték a predajov nehnuteľností konečne presúva aj mimo Prahu a Brno. „V apríli sme zaznamenali rekordný nárasty predajov domov a bytov v severných Čechách a na severnej Morave, teda regiónoch, ktoré sú tradične spájané skôr s krízou,“ podotkol.

Ľudia by však podľa L. Kovandu mali pristupovať k úverom napriek nízkym sadzbám s rastúcou obozretnosťou. Rast cien nájomného totiž zaostáva za rastom cien nehnuteľností. „Ak by takýto trend pokračoval, ide o signál istého prehriatiu na trhu nehnuteľností. Ľudia, ktorí si obstarávajú byt takzvane na investíciu, si pri tomto vývoji môžu v určitom okamihu totiž uvedomiť, že investícia do bývania jednoducho nie je výhodná z dôvodu nízkej návratnosti. To by mohlo spôsobiť ochladenie trhu s nehnuteľnosťami, prípadne dokonca spľasnutie bubliny, „varoval pre ČTK.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *