Streda 18. októbra. Meniny má Lukáš

Priemerná mzda v Bratislavskom kraji dosahuje 1 163 eur

Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku vzrástla v prvom štvrťroku o 3,5 percenta a dosiahla 897 eur. Relatívne vysoko vzrástla aj reálna mzda, a to o 2,6 percenta. 

Informácie zverejnil Štatistický úrad SR. 

Najviac stále zarábajú zamestnanci v odvetví finančných a poisťovacích činností – priemerne 1 791 eur. Nasledujú informácie a komunikácia – 1743 eur a tretím najbohatším sektorom je dodávka elektriny, plynu a pary – 1607 eur.

Naopak menej ako priemernú mzdu zarábajú zamestnanci v jedenástich odvetviach. Najmenej je to v ubytovacích a stravovacích službách – 507 eur a v stavebníctve – 628 eur. Štatisticky tu však skresľuje fakt, že príjmy zamestnancov v stravovacích zariadeniach dopĺňajú z veľkej miery „peniaze na ruku“, či sprepitné. V stavebníctve je to zas vysoký podiel ľudí pracujúcich na živnosť, keď v zamestnaneckých pomeroch sú len menej kvalifikovaní zamestnanci. 

Najvyššia priemerná mzda je v Bratislavskom kraji – 1163 eur. V ostatných krajoch sa pohybovala od 673 eur v Prešovskom kraji do 830 eur v Trenčianskom kraji. Najvyšší prírastok zaznamenali zamestnanci v Trnavskom kraji – o 6,7 percenta a v Trenčianskom kraji – o 6,4 percenta. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *