Streda 27. marca. Meniny má Alena

Priemysel po slabšom lete znova pridal

Podľa posledných údajov ŠÚSR rástla v septembri priemyselná produkcia o 7,4% medziročne. Krátkodobo dôležitejšia zmena v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom bola v priemysle pozitívna a po očistení o sezónne vplyvy priemysel vyrobil v septembri v porovnaní s augustom o 3,2% viac (prepočet ŠÚSR, podľa prepočtu UCB nárast o 3,1%).

Ako informoval analytik UniCredit Bank Dávid Dereník, ide o zreteľný nárast, ktorý môže byť spojený s návratom k lepším úrovniam po slabšom a neistom lete. V septembri pritom zabrala najmä výroba spotrebnej elektroniky (medzimesačný nárast po sez. o. o 9,9%).  Rolu tu pravdepodobne zohráva najmä predvianočné predzásobenie a rozširovanie výroby aj u menšieho hráča sídliaceho v Novom Meste nad Váhom, ktorý avizuje ako aj nábor nových zamestnancov tak aj razantný nárast produkcie do konca roka. Sústredí sa najmä na nižšiu lacnejšiu triedu výroby, ktorá môže byť v zhoršených časoch preferovanejšia. Na druhej strane však v porovnaní s výkonmi z minulých rokov už výroba spotrebnej elektroniky na Slovensku nedosahuje až tak veľkú dynamiku rastu. U automobiliek zatiaľ medzimesačný vývoj nie je až taký optimistický (-0,7%), tie však v lete až tak výrazne nezaostávali. Pozitívom je  taktiež vývoj v hutníctve (1,8% medzimesačne sez.o.), ktoré pravdepodobne pociťuje zlepšujúce sa podmienky v stavebníctve a taktiež výroba v strojárniach (20,5% medzimesačný nárast sez.o.) naznačuje, že katastrofický scenár nás v priemysle zatiaľ pravdepodobne nečaká.

Posledné štatistiky vývoja priemyselnej produkcie teda zatiaľ nepredpovedajú možnosť prepadu priemyslu, aj keď je dynamika rastu priemyslu nižšia ako v minulom roku. Aj preto zatiaľ naďalej neočakávame druhú recesiu na Slovensku, ale najmä spomalenie ekonomického rastu a to nielen pre slabší výkon priemyslu, ale aj pre stagnujúcu spotrebu domácnosti a vlády v tomto roku. Pre tento rok tak vidíme dynamiku rastu ekonomiky na úrovni 2,9% a na budúci rok na úrovni 2,4%.

Zdroj: Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *