Streda 26. septembra. Meniny má Edita

Priemysel v júni rástol, stavebníctvo klesalo

Stavebná produkcia v júni medziročne klesla o 6,6% na 522,4 mil. eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 1,3% vyššia ako v máji. Index priemyselnej produkcie (IPP) v júni medziročne vzrástol o 23,5% a udržal si pomerne rovnomernú dynamiku v tomto roku.

Na vývoj priemyslu mal vplyv rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 24,4%, v priemyselnej výrobe o 24% a pokles v ťažbe a dobývaní o 0,6%. Po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia v júni oproti máju ostala na rovnakej úrovni.

Stavebná produkcia realizovaná stavebnými firmami v tuzemsku dosiahla 510,1 mil. eur pri medziročnom poklese o 4,7%. Jej podiel na celkovej stavebnej produkcii sa zvýšil (o 1,9 p. b.) na 97,6%.

Komentár VÚB k vývoju priemyslu a stavebníctva

Priemyselná produkcia v júni spomalila svoje tempo medziročného rastu na 23,5% z nadol revidovaných 28,7% v máji. Spomalenie rastu bolo spôsobené najmä pomalším rastom priemyselnej produkcie vo výške 24% oproti 32,7% v máji, zatiaľ čo ťažba nerastných surovín iba mierne klesla (podobne ako v máji) a produkcia v sieťových odvetviach naopak svoje medziročné tempo rastu výraznejšie zrýchlila (pozri tabuľku). V rámci priemyselnej výroby zaznamenali spomalenie všetky kľúčové odvetvia výroby (najmä výroba dopravných prostriedkov na 21,1% r/r vs 56,3% v máji) s výnimkou výroby elektroniky, ktorá opäť vykázala veľmi vysoký rast (89,5% vs. 85,2% v máji).

V júli možno očakávať zrýchlenie rastu priemyselnej produkcie k úrovni 28% r/r, najmä kvôli tomu, že väčšia časť závodných dovoleniek pripadne tento rok na august. V auguste možno následne očakávať naopak výraznejšie spomalenie rastu produkcie, kde okrem výpadku výroby kvôli dovolenkám zohrá úlohu aj vyššia porovnávacia báza z minulého roku, kedy začal priemysel zaznamenávať prvé výraznejšie známky oživenia.

Vývoj v stavebníctve nepriniesol ani v júni žiadne výrazné zlepšenia. Skutočne, stavebná produkcia v júni klesla o -6,6% r/r oproti -8,9% v máji. O niečo optimistickejší pohľad však prináša porovnanie priemerného poklesu produkcie v 2Q10 na úrovni -5,6% r/r, ktorý bol výrazne menší ako tomu bolo v 1Q10, keď produkcia klesla až o -13,5%. Čo sa týka samotnej štruktúry produkcie v júni, trend ostáva približne rovnaký ako v predchádzajúcich mesiacoch: celkovú stavebnú produkciu ťahajú nadol nová výstavba a stavebná produkcia v zahraničí, zatiaľ čo opravy a údržba v tuzemsku medziročne rastú a svoje tempo rast postupne zrýchľujú. Vzhľadom na aktuálne dáta a najnovšie údaje za dôveru v stavebníctve v júli (tá bola na najnižšej úrovni za posledných šesť mesiacov) nemožno teda stále očakávať výraznejšie zlepšenie v trende stavebnej aktivity ani v najbližších mesiacoch.

Zdroj: ŠÚ SR, Martin Lenko – VÚB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *