Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Priemysel znižuje nezamestnanosť

Nezamestnanosť aj v apríli naďalej klesala a po očistení o vplyv sezóny tak dosiahla úroveň 12,3%, čo je oproti marcovým 12,6% pokles o 0,3 percentuálneho bodu. Hlavným motorom lepšej situácie na trhu práce je v súčasnosti priemysel.

Kým služby a stavebníctvo aj naďalej trpia, v priemysle pozorujeme nárast zamestnanosti. Podniky, ktoré sa čoraz viac približujú k predkrízovým úrovniam tak postupne najímajú nové pracovné sily. Sledujeme nárast zamestnanosti najmä vo výrobe strojov, v automobilkách a vo výrobe elektrických zariadeni. Naopak s poklesom zamestnanosti stále zápasí výroba odevov a obuvi. Tento sektor však dlhodobo bojuje s lacnou konkurenciou z Ázie a konkurenciou v rozvíjajúcich sa ekonomikách Európy, v ktorých sú nízke mzdové náklady. 

Časť poklesu nezamestnanosti je pravdepodobne skrytá aj v postupnom odchode pracujúcich do zahraničia, ktorí sa v krízových časoch pre nedostatok práce vrátili. Ide najmä o východné Slovensko. Očakávame, že aj nasledujúce mesiace zotrvá trend znižovania nezamestnanosti, no rýchlosť poklesu však nemusí byť taká priaznivá ako v apríli.

Zdroj: Dávid Dereník, UniCredit Bank s využitím údajov ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *