Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Priemyselná produkcia prekvapila rastom

Priemyselná produkcia v máji prekvapila vysokým 31% medziročným rastom oproti 21% r/r v apríli a 20,3% v 1Q10. Vysoké tempo rastu ovplyvnila najmä priemyselná výroba, ktorá vzrástla až o 35,8% r/r.

Produkcia v sieťových odvetviach medzitým pokračovala v zrýchľovaní rastu na 13,4%, zatiaľ čo ťažba nerastných surovín medziročne klesla o 0,7% (pozri tabuľku pre detaily). Čo sa týka jednotlivých odvetví v rámci priemyselnej výroby, extrémne vysoký rast produkcie v porovnaní s májom v minulom roku vykázal chemický priemysel (103% r/r) a výroba počítačových, elektronických a optických výrobkov (85,3% r/r), ktorá v predchádzajúcich mesiacoch v porovnaní s vývojom v ostatných odvetviach zaostávala. Štatistický úrad nespresnil, čo stálo za týmto vývojom, je však viac pravdepodobné, že ide skôr o jednorazový výkyv. Ostatné kľúčové odvetvia výroba automobilov a strojárenstvo svoj medziročný rast mierne spomalili.

Vysoký rast priemyselnej produkcie je možné očakávať aj v júni (odhadujeme rast 25% r/r), čomu napovedá aj zlepšujúca sa podnikateľská dôvera v priemysle. Rýchlejší rast produkcie v priemysle zároveň zvyšuje pravdepodobnosť vyššieho ako očakávaného rastu HDP v 2Q (náš odhad je 3,2% r/r).

Stavebná produkcia

Po krátkom zmiernení poklesu produkcie v apríli stavebníctvo už v máji neprekvapilo. Skutočne, stavebná produkcia medziročne klesla o -8,9% oproti -1,2% a -13,5% v 1Q10. Zhoršenie bolo ovplyvnené poklesom produkcie doma (pokles o -5,1% r/r ) aj v zahraničí (pokles až o -60,1%). V rámci tuzemskej stavebnej produkcie klesli práce na budovách (-3,9% r/r) ale aj práce na inžinierskych stavbách (-7,9% r/r). Májové dáta zo stavebníctva, a zatiaľ ani júnová podnikateľská dôvera v stavebníctve teda zatiaľ stále nenaznačujú razantnejšie zlepšenie v trende stavebnej aktivity ani v najbližších mesiacoch.

Zdroj: Martin Lenko, VÚB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *