Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Priemyselná produkcia sa opäť zrýchlila

Makroekonomika 10.05.2012 | 10:54 0 Komentárov

Priemyselná produkcia opäť zvýšila medziročné tempo rastu. Po očistení o sezónne vplyvy vzrástla v marci oproti predchádzajúcemu mesiacu o 3,5%. 

Ako poznamenáva makroekonóm VÚB Andrej Arady, prvý štvrťrok tak ukončila slušnou rastovou dynamikou 12,1% r/r vs 8,4% r/r vo februári. Oproti prvému mesiacu tohto roku tak pridala na konci štvrťroku už 10 p.b. Celkovú produkciu ťahala jednoznačne spracovateľská výroba, ktorá vzrástla oproti rovnakému obdobiu minulého roku o 14,7%. Motorom rastu výroby bol pritom opäť automobilový priemysel, kde sa produkcia dopravných prostriedkov medziročne zvýšila o 42%. Dynamika rastu výroby automobilov sa tak opäť zvýšila, konkrétne o 10,3 p.b.

Na pozadí celoeurópskeho vývoja skončil slovenský priemysel prvý štvrťrok najmä vďaka výrobe automobilov veľmi slušne. Vývoj priemyslu na začiatku tohto roka výrazne prekonal očakávania z jesenných prognóz, čo sa zrejme prejaví aj na rýchlejšom, než pôvodne očakávanom celkovom raste ekonomiky v prvom štvrťroku. Mesačné dáta však napovedajú, že celkový rast slovenského hrubého domáceho produktu naopak bude tlmiť stavebná produkcia, ktorá v marci skĺzla už do dvojciferného medziročného prepadu.

Zdroj: Andrej Arady, makroekonóm VÚB na základe údajov ŠÚ SR. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *