Piatok 29. mája. Meniny má Vilma

Prieskum Reuters: Riziko recesie v USA sa zvýšilo

Makroekonomika 20.05.2019 | 11:50 0 Komentárov

Riziko recesie v USA vzrástlo. Dôvodom je posledný vývoj vzťahov medzi USA a Čínou, keď Spojené štáty zvýšili clo z 10 na 25 percent a pohrozili, že sa bude vzťahovať na celý objem dovozu z Číny do USA.

Až 52 zo 70 oslovených ekonómov v prieskume agentúry Reuters uviedlo, že stupňovanie obchodného sporu medzi dvoma svetovými veľmocami v posledných dvoch týždňoch zvýšilo riziko vzniku recesie v USA.

S recesiou do jedného roka počíta desať percent oslovených ekonómov. Hrozbu ekonomického úpadku v USA do dvoch rokov však odhadujú ekonómovia až na pravdepodobnosť 40 percent. Pred mesiacom ohodnotili toto riziko na 35 percent.

USA na podnet prezidenta Donalda Trumpa zvýšili pred zhruba 10 dňami clá na dovoz z Číny z desiatich na 25 percent. Očakávalo sa pritom naopak vyriešenie obchodného sporu novou dohodou. D. Trump sa však vyjadril, že rokovania s predstaviteľmi Číny postupujú príliš pomaly.

Podľa Reuters označuje D. Trump najnovšie zvýšenie ciel len za „drobnú roztržku“. Analytici a ekonómovia však upozorňujú, že konflikt sa už odráža aj na ekonomike.

Hrozí navyše, že clá sa rozšíria na všetok tovar, ktorý Čína dováža do USA, čo by malo na ekonomiku ešte horší dopad, pretože by sa to prejavilo vyššími cenami produktov na trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *