Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Prieskum ukazuje vyrovnávania síl medzi tábormi za a proti reformným opatreniam v Grécku

Grécky premiér Alexis Tsipras v stredu (1.7.) vo svojom príhovore v televízii vyzval voličov, aby podmienky veriteľov odmietli. Uviedol, že to posilní jeho pozíciu pri rokovaniach.

Z výsledkov prieskumu, ktorý si objednal spravodajský porstál euro2day.gr sa 47 percent opýtaných prikláňalo k odpovedi Áno, teda k súhlasu s reformami. Proti naopak bolo len 43 percent opýtaných. 

Súčasná grécka vláda pod vedením premiéra Alexisa Tsiprasa však vyzvala voličov k odmietavej odpovedi. Ak výsledok dopadne v neprospech reforiem, vláde to podľa neho zlepší vyjednávaciu pozíciu v Bruseli. A. Tsipras sa hlási k záujmu zachovať v krajine euro. Ak teda voliči reformy odmietnu domnieva sa, že to urobí dojem na veriteľov – Európsku komisiu, ECB a MMF. 

Grécko sa v súčasnosti topí v problémoch s likviditou. Krajina nezaplatila v utorok splátku Medzinárodnému menovému fondu v hodnote 1,6 mld. dolárov. Na občanov však viac doliehajú obmedzenia výberu z bankomatov na 60 eur denne. Objavili sa i špekulácie o tom, že vláda môže siahnuť na úspory občanov, aby zlepšila svoju hotovostnú pozíciu. Nedostatok likvidity vyplýva z obmedzenia programu pohotovostnej likvidity, ktorý ECB odmietla po neúspešných rokovaniach navýšiť. Grécke banky tak nemajú dostatok peňazí na výplatu klientov. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial