Sobota 30. mája. Meniny má Ferdinand

Príjmy Sociálnej poisťovne sú tento rok nižšie ako výdavky

Dane 06.11.2019 | 10:09 0 Komentárov

Výdavky Sociálnej poisťovne na nemocenské by mali oproti plánu vzrásť o 211 mil. eur.

Príjmy Sociálnej poisťovne by mali v tomto roku dosiahnuť 9,1 mld. eur a výdavky 8,6 mld. eur. Hospodárenie by teda mala ukončiť s prebytkom 531 mil. eur.

Je to však len zásluhou prebytkov z minulých rokov. Z minulého hospodárenia si totiž Sociálna poisťovňa preniesla prebytok 666,3 mil. eur.

Bez jeho zohľadnenia by tohtoročné príjmy dosiahli len 8,4 mld. eur, teda o 135 mil. eur menej ako suma výdavkov. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až august tohto roka.

Celkové očakávané výdavky poisťovne by mali tento rok oproti plánu vzrásť o 211 miliónov eur viac. Stoja za tým najmä vyššie výdavky na vyplácanie dávok nemocenského poistenia, teda na nemocenské dávky, materské dávky a ošetrovné.

Plánované výdavky by mal prekročiť aj fond poistenia v nezamestnanosti, a to o 30,6 milióna eur.

O vyše 30 miliónov eur viac v porovnaní s plánom by malo ísť na vyplácanie dôchodkov.

Od ekonomicky aktívnych osôb, teda od zamestnancov, dohodárov, či samostatne zárobkovo činných osôb by mala poisťovňa na odvodoch vybrať 7,89 miliardy eur, čo je v súlade s plánom.

Príjmy poisťovne z dlžného poistného by mali dosiahnuť 201,1 milióna eur, teda o 13,7 milióna eur menej, ako bolo plánované.

Príjmy poistného od štátu by mali za tento rok tvoriť 292,2 milióna eur, čo je oproti schválenému rozpočtu na tento rok viac o 63 miliónov eur.

Tento rok dokáže Sociálna poisťovňa hospodáriť bez dotácie zo štátneho rozpočtu. Je to však len vďaka prebytku z minulých rokov. Už v budúcom roku počíta s finančnou výpomocou z rozpočtu v sume 200 miliónov eur a v ďalšom roku 100 miliónov eur.

Zdroj: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *