Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Problémový úvod týždňa

Investície 24.09.2012 | 22:19 0 Komentárov

Európske akciové indexy pokračovali v prepade aj na začiatku posledného septembrového týždňa. Malo to na svedomí viacero faktov. Jedným z nich bolo, že počas víkendu sa nedokázala dohodnúť nemecká kancelárka Angela Merkelová spolu s jej francúzskym kolegom prezidentom Francoisom Hollandom na vytvorení bankovej únie. 

Ako informuje analytik Capital Markets František Bizovský, v nedeľu uverejnil nemecký denník Der Spiegel, že grécky štátny deficit bude na úrovni 20 mld. eur, čo je vyše dvojnásobok odhadov a tiež limitu pre splnenie požiadaviek na poskytnutie ďalšej splátky núdzovej pomoci. Vzapätí túto správu dementoval zástupca gréckeho ministra financií a ubezpečil, že to bude na úrovni „len“ 11.5 mld. EUR, ale ako z minulosti vieme, zrejme pôjde len o prázdne slová gréckych predstaviteľov. V pondelok sme tiež zaznamenali nepriaznivé makroekonomické dáta z Nemecka, kde tamojšia podnikateľská klíma medzimesačne v septembri klesla z úrovne 102.3 bázických bodov na úroveň 101.4 bázických bodov , čo predstavuje najnižšiu úroveň za posledné dva roky. Európske akciové benchmarky tak na tieto fundamenty reagovali negatívne a uzavreli v nasledovných stratách: DAX –0.52%, CAC 40 –0.95%, FTSE 100 –0.24%, IBEX 35 –1.17%. Panaeurópsky akciový index EuroStoxx 600 tiež klesol o –0.4% a uzavrel tak na hodnote 274.7 bodov. Ako vidíme, pozitívna nálada trhom veľmi dlho nevydržala a vyhlásenia z minulých týždňov, či už od ECB, FEDu alebo BoJ uspokojila trhy len krátkodobo a do popredia sa opäť dostávajú staré známe problémy v eurozóne.

V pondelok sa začalo špekulovať o tom, či správy o navýšení ESM na astronomické 2 bilióny EUR nie sú predzvesťou požiadania o pomoc, buď zo strany Španielska alebo Talianska. Akciové trhy by určite ocenili keby sa Španielsko konečne vyjadrilo a oficiálne požiadalo o pomoc od svojich európskych spojencov. Kráľovsky menový pár EUR/USD tak reagoval prepadom a chvíľami testoval úroveň 1.29, ano v závere obchodného dňa zastal nad touto úrovňou a obchodoval sa približne za 1.293 EUR/USD, čo v súčte dňa znamená prepad o vyše 0.5 %.

V USA patril pondelok opäť technologickému gigantovi Apple, ktorý po zverejnení predaja svojho najnovšieho modelu iPHONE 5 stratil po otvorení amerických trhov až 2.3 % a prekonal hranicu 685 USD/akcia. V závere jeho akcie mierne korigovali straty a uzavreli na úrovni 690 USD. Americké trhy v pondelok uzatvárali podobne ako v Európe v červených číslach : DJIA –0.14%. Nasdaq –0.6%, S&P 500 –0.22%.

Zdroj: František Bizovský, junior analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *