Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Produkcia uhlia v USA klesá

Investície 30.03.2012 | 11:29 0 Komentárov

Produkcia uhlia klesla pod 5-ročný priemer a je o 10% nižšie oproti tomu istému obdobiu minulého roka. Dôvodom je teplejšia zima v USA, vysoké zásoby zemného plynu v kombinácii so silnou konkurenciou. Teplé počasie znížilo v zimných mesiacoch dopyt po uhlí, ktoré sa využíva na výrobu elektrickej energie pre elektrické vykurovanie.

Pod nepriaznivý vývoj ťažby komodity v USA sa podpísal aj návrat produkcie Austrália. Záplavy v Austrálii začiatkom roku 2011, značne znížili produkčné kvóty najväčšieho producenta uhlia. Austrálska produkcia sa v súčasnosti už vrátila na úrovne z pred záplav, čím znížila dopyt po americkom uhlí na svetových trhoch.

Graf 1: Týždenná produkcia uhlia v USA

pevoni-30-marec-2012-a

Zdroj: EIA, 2012.

Čoraz viac populárne horizontálne vrty a bridlicové formy ťažby zemného plynu v USA vytvárajú nadbytok tejto komodity. Medzi investormi prevládajú špekulácie o zväčšujúcich sa tlakoch na energetickú zmenu. Podiel uhlia na výrobe elektrickej energie by mal nahradiť zemný plyn, ktorý je lacnejší a ekologickejší.

Ďalším faktorom podporujúcim prebiehajúce zmeny je vek elektrární v USA. Obrázok nižšie ukazuje, že medzi najmladšie elektrárne a teda nedávno vybudované patria tie na zemný plyn (žltá farba). Až 73% zo všetkých tepelných elektrární (na uhlie) majú 30 a viac rokov (čierna farba). Najaktuálnejšie údaje sú z roku 2010.

Graf 2: Vek a kapacita elektrární podľa typu paliva

pevoni-30-marec-2012-b

Zdroj: EIA, 2010.

Graf 3: Typy elektrární podľa kapacity a roku výstavby 

pevoni-30-marec-2012-c

Zdroj: EIA, 2010.

Zdroj: Peter Voštinár, Pevoni – Trading Academy.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *