Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Prognózy Saxo Bank pre vývoj USD, EUR a GBP

USD sa obchoduje na svojich najnižších úrovniach od čias pred začiatkom finančnej krízy pretože svet špekuluje o tom, že sa Fed prikláňa k devalvácii americkej meny. GBP všeobecne klesla v súvislosti s témou kompetitívnej devalvácie a euro zažilo prudký comeback, keď sa pozornosť odvrátila od rizika štátnych bankrotov.

Americký dolár – USD

USD sa obchoduje na svojich najnižších úrovniach od čias pred začiatkom finančnej krízy na jeseň 2008, pretože svet špekuluje o tom, že sa Fed prikláňa k devalvácii americkej meny, a keďže investori nakupujú rizikové aktíva ako protistranu krátkych obchodov v USD.

Kľúčové otázky

Americká mena je v posledných týždňoch v epicentre vývoja globálneho trhu, pretože každá trieda aktív a mien sa obchoduje tak či onak, bez ohľadu na Fedom značne propagovanú druhú fázu kvantitatívneho uvoľňovania a kompetitívnu devalváciu. Doteraz to znamenalo jednosmerku hore pre rizikové aktíva a jednosmerku do suterénu pre dolár. Logiku to však bude mať len dovtedy, kým budú USA vyzerať otrasené a kým sa zvyšku sveta bude dariť dobre.

Nakoniec ale musí súčasná riziková bublina, ktorá sa stále zväčšuje, pretože si svet myslí, že predbieha Fed, naraziť do múru: či už z dôvodu neudržateľnej logiky "všetko hore" alebo pôsobením zatiaľ neidentifikovaného spúšťacieho mechanizmu. Ale akú podobu bude tento mechanizmus mať? Nepriaznivý výhľad na hospodárenie podnikov, keďže v dôsledku rastúcich nákladov na zvyšovanie inflácie a nedostatočného dopytu zo strany koncových zákazníkov sa znižujú marže? Známky skutočného spomalenia v Číne? Druhé pokračovanie finančnej krízy v podobe novej americkej hypotekárnej krízy? Že sa budúce kvantitatívne uvoľňovanie zo strany Fedu ukáže byť oveľa obmedzenejšie a menej účinné, ako sa očakávalo?

Výhľad

Odpovede na vyššie uvedené otázky nepoznáme, ale myslíme si, že všetky tieto rizikové faktory sú možnými prekážkami pre súčasné trhové paradigmy, aj keď ich načasovanie je veľmi neisté. Z nich je z krátkodobého hľadiska potenciálne najpálčivejšia práve nový americký hypotekárny debakel, ktorý rýchlo naberá obrátky. Z právneho hľadiska je ľahké argumentovať, že dostatočne veľký počet týchto hypoték a založených nehnuteľností by mohol byť dôvodom pre to, aby sa žiadalo vyhlásenie konkurzu na väčšinu najväčších amerických bánk a ich rozpustenie podľa Frank-Doddovho zákona. To, či americkým politikom záleží viac na ústave a zmluvnom práve ako na záchrane bánk (čo je ruka, ktorá ich živí), však ešte len ukáže, či tento problém vyprchá.

Ďalej masochisticky presadzujeme názor, že "toto nemôže dobre skončiť" a že súčasné nádeje trhu z hľadiska rizika pozitívny výsledok obnovených krokov Fedu v oblasti kvantitatívneho uvoľňovania nemôžu ospravedlniť ceny aktív na ich súčasnej úrovni, a oveľa menej akejkoľvek nádeje, že vyhliadky americkej ekonomiky sú žiarivé, keď spotrebitelia sa sotva začali oddlžovať (posledným dôkazom toho je skutočnosť, že k údajnej zmene správania na strane amerických spotrebiteľov ešte vôbec nedošlo a že jediným spôsobom oddlžovania, ku ktorému skutočne dochádza, je prepadanie majetku). A negatívom väčšiny tokov horúcich peňazí na trhu a vytváranie prorizikových pozícií sú v súčasnosti štruktúrne krátke pozície v USD.

V tejto fáze prestávame veriť nášmu dlhodobému výhľadu, že sa v prípade tolerancie rizika zase vráti medvedí trh a že to poskytne doláru vzpruhu, aj keď tu sú známky toho, že sily, ktoré vyhnali ochotu riskovať do takých výšin, sú nezdravé a mohli by znamenať veľmi škaredé a unáhlené rozuzlenie súčasnej trhovej paradigmy.

Budúce zasadnutie FOMC: 3. novembra

Alternatívny scenár: Pokračovanie súčasnej devalvácie dolára/obchodovania podľa zásady "všetko ostatné hore" je naším základným alternatívnym scenárom, ale skutočne zaujímavým alternatívnym scenárom by bol pokračujúci výpredaj USD napriek ukončeniu obchodovania s pozitívnym rizikovým apetítom. Takýto scenár sa rozhodne neočakáva, ale ak by na neho došlo, vyžadovalo by si to revíziu celého súboru našich predpokladov ohľadom toho, čo je vlastne hybnou silou tohto trhu.

EURO

Od našej poslednej správy zažilo euro prudký comeback, keď sa pozornosť odvrátila od rizika štátnych bankrotov na periférii eurozóny k poctivej a prísnej ECB v porovnaní s ostatnými centrálnymi bankami krajín G4 čoby márnotratným devalvátorom.

V posledných týždňoch sa euro premenilo z prepadlíka v hrdinu. Po prvýkrát, od letných mesiacov program ECB na nákup dlhopisov problémových krajín PIIGS zatiaľ úspešne umlčal euroskeptikov, pretože obchodovanie so štátnymi dlhopismi bolo pozastavené. Za ďalšie, v posledných týždňoch sa špekulatívne krátke pozície v eurách menia v jednoznačné dlhé pozície, pretože prevažujúcou témou na trhu sa stala kompetitívna devalvácia. Čo sa týka udržania hodnoty meny, zdá sa ECB ako najdôveryhodnejšia centrálna banka krajín G4, pretože odmieta realizovať nápad na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb, ba sa ani nechce vydať cestou kvantitatívneho uvoľňovania, ktorá očividne nevadí BoJ, BoE a Fedu. Guvernér Bundesbank A. Weber, neúnavný jastrab a jeden z najsilnejších kandidátov na prezidenta ECB v roku 2011, sa dokonca nechal počuť, že je proti výkupu dlhu krajín PIIGS a pre zvýšenie úrokových sadzieb. A. Weber napriek tomu zostáva trochu neriadenou strelou a jeho pohľad je v rozpore s tým, čo zaznieva z úst ostatných členov ECB.

Ďalšiu podporu euru poskytuje stále ešte silný čínsky trh, ktorý udržuje nemeckého exportného molocha v prevádzke, čo znamená, že ekonomické obavy sa v jadre Európy nenaplnili do tej miery ako v USA (hoci sa Írsko v druhom štvrťroku prepadlo do recesie). Operácie týkajúce sa nákupu dlhopisov a vypršania platnosti rôznych nástrojov ECB pre posilnenie likvidity vysali krátkodobejšiu likviditu, čo znamená, že úrokové sadzby na krátkom konci v Európe prudko vzrástli, zatiaľ čo inde poklesli. Zrátané a podčiarknuté – v posledných týždňoch došlo u EURUSD a EURGBP a v menšej miere aj u EURJPY k impozantnému obratu.

Výhľad

Aj keď nemôžeme vylúčiť ďalší nárast hodnoty eura na základe vyššie uvedených tém, odhadujeme, že väčšina potenciálu pre pohyb nahor z absolútnych rozdielov v úrokových sadzbách na krátkom konci krivky už bola v eurozóne realizovaná. Kľúčové riziká pre ďalší vývoj sú sila eura ako takého a potenciálny tlak, ktorý by sa mohol vyvinúť na európsku ekonomiku. Tiež nie sme presvedčení, že situácia s európskymi štátnymi dlhmi a riziko, ktorým je vystavený európsky bankový systém, sú vyriešené len preto, že sa tento problém nejakú dobu darilo udržať pod pokrievkou. A tak zatiaľ čo euro sa oproti ostatným krajinám G10 snáď všeobecnejšie povedané odrazilo od dna, ešte by mohlo uvoľniť niečo zo svojej prebytočné sily oproti USD, vo chvíli ako spľasne špekulatívna minibublina týkajúca sa predbiehania Fedu. Avšak bez ohľadu na USD, pokiaľ očakávate v najbližších týždňoch a mesiacoch obrat v koncepcii "všetka stávka na riziko", potom voľte dlhé pozície u párov ako EURNZD a EURAUD.

Ďalšie zasadnutie ECB: 4. novembra

Alternatívny scenár: Pokračovanie scenára kompetitívnej devalvácie a predaj USD meniaci sa v dolárovú paniku by mohli skomplikovať ďalší rast eura, pretože euro je jedinou dôveryhodnou alternatívnou rezervnou menou k USD. Ak bude však svet nakoniec spochybňovať hodnotu všetkých nekrytých mien, zistí, že aj euro má svoje muchy.

Britská libra – GBP

GBP všeobecne klesla v súvislosti s témou kompetitívnej devalvácie, pretože BoE je považovaná za jednu z bánk, ktorá sa pravdepodobne uchýli ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu v snahe zachovať si voľnejšiu menovú politiku. To je rozhodne pozoruhodný nápad v krajine, ktorá v tej istej dobe zavádza prísne fiškálne úsporné opatrenia.

Nenechajte sa zmýliť nedávnym rastom britskej libry oproti veľmi slabému americkému doláru – libra je inak tiež relatívne slabá všeobecne z rovnakých dôvodov ako dolár: téma kompetitívnej devalvácie a obavy, že je BoE pripravená rozšíriť svoju cieľovú hodnotu pre nákupy aktív v snahe oživiť rast, rovnako ako je Fed očividne naklonený začatiaudruhej vlny kvantitatívneho uvoľňovania.

Hlavné obavy týkajúce sa Veľkej Británie sú až nápadne podobné obavám týkajúcim sa USA: obrovský obchodný deficit (hoci v prípade Veľkej Británie sme zaznamenali nové historické deficity v poslednej dobe, zatiaľ čo USA majú svoje historické minimá už ďaleko za sebou) a centrálna banka, ktorá je pripravená opäť rozšíriť svoje úsilie v smere kvantitatívneho uvoľňovania, ak to podmienky dovolia. Kurióznym rozdielom medzi Veľkou Britániou a USA a inými krajinami zostáva neustále vysoká úroveň spotrebiteľskej inflácie, ktorá bude musieť ísť nadol v súlade s prognózami BoE, ak si má centrálna banka zachovať aspoň nejakú dôveryhodnosť. Akékoľvek nové kroky BoE vo veci kvantitatívneho uvoľňovania budú tiež nasledovať až po tom, čo britská vláda zavedie svoje pôsobivé úsporné opatrenia, ktoré v nasledujúcich mesiacoch sľubujú spomalenie hospodárskeho rastu.

Výhľad

Predpokladáme, že britská libra sa bude vzhľadom k podobným témam, s ktorými sa obe meny stretávajú, obchodovať viac-menej v korelácii s americkým dolárom, akokoľvek sa ich individuálna sila môže čas od času líšiť, pretože libra by mohla byť o niečo silnejšia ako dolár, keď vzrastie chuť k riziku, a slabšia, keď bude k riziku prevažovať nechuť. (Za posledný mesiac sme v tomto poslednom odseku nezmenili ani slovo, pretože to je presne to, čo sa dialo počas niekoľkých posledných týždňov. A všetko nasvedčuje tomu, že to tak bude i naďalej.)

Ako sa zdá, britský trh s nehnuteľnosťami zažíva prudký pokles. Tento vývoj by v kombinácii so všetkými očakávanými úspornými opatreniami v súlade s očakávaním BoE mal napomôcť zníženiu indexu spotrebiteľských cien. Ak k tomu nedôjde, mali by sme si o hodnotu libry všetci robiť starosť. Ak sa obchodovanie naklonené riziku vo zvyšku sveta dostane do zlej situácie, relatívna hodnota libry v rámci G10 (mimo USD, ako uvádzame vyššie) by si v prípade, že v nadchádzajúcich mesiacoch dôjde k ústupu od kompetitívnej devalvácie, mohla pripísať slušné zisky.

Ďalšie zasadnutie BoE: 4. novembra

Alternatívny scenár: GBP bude pravdepodobne aj naďalej oslabovať, ak Veľkú Britániu zasiahnu úsporné opatrenia a nepomôžu zmierniť infláciu a ochota k riziku zostane inde zdravá.

Zdroj: John J. Hardy, stratég Fx trhov, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *