Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Prognózy trhov: Pozitívne dáta z Ázie

Pozitívne údaje z Ázie, ako nárast exportu Číny či úspech japonskej ekonomiky, mali pozitívny vplyv na americké akciové trhy. Investori menia postoj k riziku a aj dnes bude na trhu vidieť nárast rizikového záujmu.

US akciové trhy si výrazné polepšili vďaka údajom z Ázie, zmene postoja investorov k riziku a špekuláciám, že problémy v Európe nebudú mať až taký veľký vplyv na ekonomický rast vo svete. Energetické tituly, spoločnosti aktívne na trhu nehnuteľnosti a banky vzrástli o viac ako 4 %.

Dáta z Číny prenikli na verejnosť skôr ako boli oficiálne zverejnené . Export Činy v máji vzrástol o 48,5 % oproti minulému roku. Japonska ekonomika vzrástla v Q1 o 5 % na ročnej báze, zamestnanosť v Austrálii vzrástla a ECB zlepšila výhľad pre rast ekonomiky krajín Eurozóny.

Dnes odporúčame sledovať dáta o maloobchodných predajoch a spotrebiteľskej nálade v USA.

Ekonomické údaje , ktoré budú zverejnene dnes (očakávania) SEČ:

 • UK : MAY GDP Estimate (NIESR): NA
 • GE 08:00: MAY Wholesale Price Index (MoM): NA
 • FR 08:45: MAY Consumer Price Index (MoM): 0,2 %
 • FR 08:45: APR Current Account (Mln): NA
 • FR 08:45: MAY CPI – EU Harmonised (MoM): 0,1 %
 • UK 10:30: MAY PPI – Input (MoM): -1 %
 • US 14:30: May Advance Retail Sales, očak: 0,2 % (Saxo Bank 0.3 %) (prior 0,4 %)
 • US 14:30: May Retail Sales Less Autos, očak: 0.1% (Saxo Bank 0,1 %) (prior 0,4 %)
 • US 14:30: May Retail Sales Ex Auto & Gas, očak: 0,3 %
 • US 15:55: Jun P U. of Michigan Conf., očak: 74, 5 (prior 73, 6)
 • US 16:00: Apr Business Inventories, očak: 0,5 %

Na trhu bude vidieť aj dnes nárast záujmu o riziko (zmena postoja investorov a tzv. sentiment indicators sa zlepšujú) a je možné, že S&P500 sa priblíži k úrovni 1100. Je pravdepodobne, že neprelomí túto úroveň a budúci týždeň budeme svedkami korekcie.

Stále predpokladáme obchodovanie v pásme, keďže očakávame dobrú sezónu zverejňovania hospodárskych výsledkov (začiatok júla) na jednej strane alebo negatívny vplyv na trhy, ten má vysoké zadlženie štátov a zhoršovanie sa podmienok na dlhopisových trhoch.

Na základe týchto dôvodov zostane S&P500 počas nasledujúcich týždňov v pásme 1050 – 1100, pripadne 1150, ak budú hospodárske výsledky veľmi dobré. Máme však obavu, že tento vývoj by mohol vyústiť do veľkej head-and-shoulder formácie, ktorá by mohla byť veľmi negatívna v roku 2011 (prepad S&P500 na úrovne hlboko pod 1000).

Dnešný výhľad na akcienákupy po poklesoch s tým, že na trhy sa vracia záujem o riziko, ale zostáváme naďalej veľmi opatrní, keďže nervozita na trhu je stále prítomna a VIX sa obchoduje nad hodnotou 30.

Vzhľadom na veľmi neistý vývoj v najbližšom období odporúčame prehodnotiť veľké pozície otvorené na páku a zvoliť obozretnejšiu stratégiu s cieľom ochrany hodnoty aktív.

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch ku 6076 s  cieľom na 6114. Stop loss pod 6060.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch ku 5133 s cieľom na 5173. Stop loss pod 5125.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch ku 1080 s cieľom na 1090. Stop loss pod 1077.

Aký výhľad pre komodity sa očakáva na dnešný deň?

 • Dnešný výhľad na zlato je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1222 s cieľom na 1215 USD/uncu. Stop loss nad 1224.65.
 • Dnešný výhľad na striebro je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 18,41 s cieľom na 18,22 USD/uncu. Stop loss nad 18,48.
 • Dnešný výhľad na ropu je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch ku 75,00 s cieľom na 75,85 USD/barel. Stop loss pod 74,82.

ECB očividne volí taktiku neposkytovania informácii a trh začína byť neistý.  S&P zlepšila rating Estónska, to by malo ísť príkladom Európe. Aký je dnešný výhľad na menový pár EURUSD?

 • ECB ponechala úrokové sadzby nezmenené na úrovni 1 %. Tlačová konferencia prezidenta ECB Jean-Claude Tricheta ničím neprekvapila a poskytnuté informácie nemali žiaden vplyv na trhy.
 • Prezident ECB neposkytol žiadne detaily spojené so skupovaním dlhopisov , len potvrdil že budú pokračovať.  Ako dlho a v akom objeme budú pokračovať však ostáva neisté. Vysvetlenie by mohlo byť, že ECB nechce zverejniť aké dlhopisy a ktorých krajín nakúpila.
 • ECB zjavne zvolila taktiku neposkytovania informácii s cieľom , aby akýkoľvek pozitívny vývoj na dlhopisovom trhu niektorej krajiny bol automaticky pozitívne vnímaný investormi vo všeobecnosti.
 • Zvolená stratégia však nie je úspešne akceptovaná trhom a na trhu stále vládne neistota spojená s nedostatkom informácii a detailov o stratégii ECB.

Včerajšia aukcia 30-ročných US dlhopisov (USD 13 mld.) prebehla úspešne.

 • Nemecky Ústavný súd zablokoval možnosť posúdenia súladu účasti GE na záchrannom balíčku (EUR 750 mld.) s nemeckou ústavou.
 • Pozitívna informácia pre Estónsko – ratingová agentúra S&P zlepšila rating krajiny a potvrdila stabilný výhľad. Estónsko je ďalší kandidát na zavedenie EUR. Myslím, že ostatné krajiny nielen strednej a východnej Európy by sa mali inšpirovať a začať sa seriózne zaoberať rozpočtovými problémami. Estónsko je dokaz, že je to možné aj počas krízy.
 • Dnešný výhľad na EURUSD je neutrálny, ale s veľkou pravdepodobnosťou prelomenia smerom hore alebo dolu. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1,2148 alebo predaje po prelomení úrovne 1,2093 EURUSD. Celkovo uprednostňujeme prelomenie smerom hore.

Martin Kadlec, Senior Sales Trader Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *