Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Prognózy trhov: Európska rozpočtová neistota a obvinenia Goldman Sachs

Koncu včerajšieho obchodovania na amerických akciových trhoch vládla negatívna nálada, v jeho závere sa spustili výpredaje. Aktuálny výhľad ukazuje na výrazne medvedí postoj trhov, čo môže znamenať zmenu. Zlato si polepšilo o 27 USD/uncu. Tento týždeň budú prebiehať aukcie US Treasuries. Maďarský premiér by mal dnes oznámiť úsporné opatrenia na znižovanie deficitu statného rozpočtu.

US akciové trhy ukončili včerajšie obchodovanie v negatívnom teritóriu, keď sa v závere obchodovania zvýšila aktivita a nastali veľké výpredaje. V rovnakom čase oslabovalo aj EUR. Najväčšie prepady zaznamenali automobilový a prepravný sektorsektor polovodičov. S&P500 uzavrel na najnižšej hodnote od novembra 2009.

Finančným titulom nepomáha neistota spojená s rozpočtovými problémami Európy , kde sa dajú očakávať ďalšie problémy v strednej a východnej Európe. Veľké európske banky sú významne úverovo angažované v tomto regióne a samotná neistota sa úzko dotýka aj finančného sektora v USA, keďže každá veľká európska banka ma úzke obchodne prepojenie na americké bankové domy. Sektoru nepomáhajú ani stále sa viac komplikujúce obvinenie voči Goldman Sachs.

Kanadská vláda plánuje pripraviť legislatívu , ktorá by umožnila liberalizovať telekomunikačné odvetvie (hodnota CAD 40 mld.). Ak by sa to podarilo, tak by zahraničný investori mohli prevziať spoločnosti ako BCE (Bell Canada) a Rogers.

Ekonomické údaje , ktoré budú zverejnene dnes (očakávania) SEČ:

 • GE 08:00: APR Current Account (Bln): 12,2
 • GE 08:00: APR Trade Balance (Bln): 15
 • GE 08:00: APR Imports (MoM): -3 %
 • GE 08:00: APR Exports (MoM): -2 %
 • FR 08:45: APR Central Govt. Balance (Bln): NA
 • FR 08:45: APR Trade Balance (Mln): NA
 • GE 12:00: APR Industrial
 • US 13:30: May NFIB Small Business Optimism – tento údaj, zvyčajne nie veľmi významný, môže dnes výrazné ovplyvniť postoj investorov k riziku. Je dôležité sledovať náladu v malých a stredných podnikoch v USA, keďže zamestnávajú až 70 % aktívneho obyvateľstva. Prípadná horšia nálada predstavuje neistotu ohľadne rastu zamestnanosti.
 • US 16:00: Jun IBD/TIPP Economic Optimism, exp.: 49
 • US 23:00: 06/06 ABC Consumer Conf.

Dnešný výhľad je celkovo pozitívny pre akciové indexy spojený so záujmom investorov o rizikovejšie aktíva. Všetky indikátory ukazujú veľmi medvedí výhľad, čo môže znamenať zmenu. S&P500 včera uzavrel na úrovni 1050,47. Nepodarilo sa mu prelomiť významnú úroveň 1041. Môžeme očakávať nárast k úrovniam 1089 v priebehu mesiaca. Tento týždeň by sme mali zostať v pásme 1040 – 1050.

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch ku 5895 s  cieľom na 5945. Stop loss pod 5882.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch ku  5039 s cieľom na 5084. Stop loss pod 5015.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1058 s cieľom na 1068. Stop loss pod 1055.

Útek investorov do bezpečných prístavov drahých kovov vylepšilo ich venu. Aký výhľad pre zlato a striebro očakávame dnes?

 • Zlato si polepšilo počas včerajšieho obchodovania o 27 USD/uncu najmä vďaka úteku investorov z EUR a hľadania alternatívnej investície voči rizikovým aktívam.
 • Dnešný výhľad na zlato je mierne negatívny. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 1234 s cieľom pri 1225 USD/uncu. Stop loss nad 1237.
 • Striebro zaznamenalo včera veľmi zaujímavý nárast a pozitívne ovplyvnilo aj ceny zlata.
 • Dnešný výhľad na striebro je mierne negatívny. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 18,05 s cieľom pri 17,93 USD/uncu. Stop loss nad 18,10.

Ako vyzerá výhľad pre ropu a jej cenu, a aké obchodné správanie sa odporúča?

 • Dnešný výhľad na ropu je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 72,10 s cieľom pri 73,00 USD/barel. Stop loss pod 71,60.

Trhy sledujú priebeh vytvárania záchranného mechanizmu Európy. EURUSD naďalej klesá

 • Tento týždeň budú prebiehať aukcie US Treasuries. Dnes 3-ročné (USD 36 mld.), zajtra 10-ročné a vo štvrtok 30-ročné dlhopisy. Očakáva sa záujem investorov o likvidne US denominované aktíva – neistota a potreba niekam umiestniť voľnu hotovosť, aj keď s nízkym výnosom.
 • GE vláda včera oznámila úsporné opatrenia (EUR 80k) v priebehu nasledujúcich štyroch rokov.
 • Trhy sledujú otázniky nad vytvorením záchranného mechanizmu (European Financial Stability Facility – EFSF). V rámci pomoci by sa mali emitovať dlhopisy, ktorými by sa pokryla prípadná pomoc problémovým krajinám Eurozóny v rámci EUR 750 mld. záchranného balíčka.
 • EURUSD stále smerujú nižšie , akékoľvek nárasty a korekcie smerom hore sú len technického charakteru a predstavujú nové úrovne na predaj.
 • Dnes môžeme očakávať nárast záujmu o riziko, a tým aj posinenie EUR. V prípade výrazného nárastu záujmu o riziko, môžeme očakávať značné pohyby v EURCAD, keďže tento FX pár zaznamenal v poslednom období najväčší prepad.
 • Dnešný výhľad na EURUSD je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1,1992 s cieľom na 1,2075 EURUSD. Stop pod 1,2240.

Zdroj: Martin Kadlec, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *